"Наша прокуратура вмирає". Адвокат Титич вважає, що перепідпорядкування "департаменту війни" матиме наслідки
"Наша прокуратура вмирає. Я як адвокат із 30-річним стажем скажу, що таких прокурорів, як Мамедов, – одиниці просто, а адміністраторів – практично немає взагалі в системі прокуратури. Тобто він зміг організувати дуже складну ділянку – як саме розслідування, так і роботу прокурорів у суді. Це дуже гідний результат. І втрата, відповідно, такої людини і на такій посаді матиме наслідки", – вважає Титич.
Він не відкидає, що перепідпорядкування "департаменту війни" в Офісі генпрокурора пов'язане з бажанням генеральної прокурорки Ірини Венедіктової швидше передати до суду матеріали про розслідування Іловайської трагедії.
Контекст:
30 червня цей департамент забрали з підпорядкування у Мамедова і передали іншому заступнику глави ОГП – Максиму Якубовському. 1 липня його передали під керівництво Венедіктової. Правозахисники просили повернути його.
Департамент нагляду за кримінальними провадженнями щодо злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту, створили 2019 року у структурі Генпрокуратури, потім він продовжив свою роботу і в Офісі генпрокурора. Він займається справами про незаконне і насильницьке переміщення осіб, порушення екологічних норм, руйнування культурних цінностей, переслідування за політичними та релігійними переконаннями, примус до служби у збройних силах країни-окупанта, мілітаризацію дітей, використання заборонених засобів ведення війни. Також департамент координує розслідування про захоплення Криму Росією, аварії MH17 на Донбасі, Іловайської і Дебальцевської трагедій, захоплення моряків у Керченській протоці, збиття українського пасажирського літака в Ірані.
Ініціатором та ідеологом створення цього підрозділу на центральному рівні був Мамедов. У його підпорядкуванні до останніх днів і був цей департамент. Тепер за Мамедовим залишається лише департамент захисту інтересів дітей та протидії насильству.
Рішення Венедіктової про передавання "департаменту війни" від Мамедова Якубовському критикували правозахисники. На їхню думку, завдяки Мамедову у провадженнях щодо збитого літака MH17, факту збройної агресії РФ проти України, військових злочинів і злочинів проти людяності, які здійснює окупаційна влада у Криму і на Донбасі, досягли реального прогресу і поважної причини для його відставки немає.
1 червня Якубовський підписав наказ про позбавлення Мамедова доступу до держтаємниці.