Перепідпорядкування "департаменту війни" в Офісі генпрокурора схоже на внутрішню люстрацію – правозахисник

Документи про перепідпорядкування було підписано в ОГП 31 червня та 1 липня
Фото: radiosvoboda.org
Перепідпорядкування від заступника генпрокурора України Гюндуза Мамедова генпрокурорці Ірині Венедіктовій департаменту Офісу генпрокурора (ОГП), що займається наглядом за кримінальними провадженнями щодо злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту, відбувається "не зрозуміло". Про це 2 липня біля ОГП заявив журналістам виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

"Це не перша вже спроба позбавити керівництва з боку Мамедова саме цим підрозділом, і це є загрозою для тих робочих стосунків, робочих контактів, які у нас на сьогоднішній день напрацьовано. [...] Зміна відбувається без будь-якої комунікації, без якогось пояснення, і це виглядає, як певна внутрішня люстрація, яка нам видається [...] незрозумілою", – сказав він.

За словами правозахисника, "виникають підозри, що це може бути прихована на рівні Офісу генпрокурора політика заміни, зміни або навпаки, припинення ефективної роботи цього департаменту".

"Просимо і вимагаємо, щоб у нас відбувся контакт із роз'ясненням ситуації", – заявив Павліченко.

Він зазначив. що "департамент війни" за кураторства Мамедова ефективно працював і був механізмом, "який систематизував порушення, забезпечував роботу державних органів і використовував роботу правозахисних організацій, напрацювання з документування".

"Цей механізм [...] на сьогоднішній день підданий ризику", – вважає правозахисник.

Контекст:

30 червня цей департамент забрали з підпорядкування в Мамедова і передали іншому заступнику глави ОГП – Максимові Якубовському. 1 липня його передали під керівництво Венедіктової. Правозахисники просили повернути його назад.

Департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту, було створено 2019 року у структурі Генпрокуратури, потім він продовжив свою роботу і в Офісі генпрокурора.

Він займається справами про незаконне і насильницьке переміщення осіб, порушення екологічних норм, руйнування культурних цінностей, переслідування за політичними та релігійними переконаннями, примус до служби у збройних силах країни-окупанта, мілітаризацію дітей, використання заборонених засобів ведення війни. Також департамент координує розслідування про захоплення Криму Росією, аварію MH17 на Донбасі, Іловайську і Дебальцевську трагедії, захоплення моряків у Керченській протоці, збиття українського пасажирського літака в Ірані.

Ініціатором та ідеологом створення цього підрозділу на центральному рівні був Мамедов. У його ж підпорядкуванні до останніх днів і був цей департамент. Тепер за Мамедовим залишається тільки департамент захисту інтересів дітей та протидії насильству.

Рішення Венедіктової про передання "департаменту війни" від Мамедова Якубовському критикували правозахисники. На їхню думку, завдяки Мамедову в провадженнях щодо збитого літака MH17, факту збройної агресії РФ проти України, воєнних злочинів і злочинів проти людяності, що здійснює окупаційна влада у Криму і на Донбасі, було досягнуто реального прогресу й поважної причини для його відставки немає.

1 червня Якубовський підписав наказ про позбавлення Мамедова доступу до держтаємниці.

Водночас Якубовського пов'язують із нардепом від "Опозиційної платформи – За життя" Віктором Медведчуком, який потрапив під санкції в Україні та якого правозахисники називають "неоднозначним проросійським політиком". Ще 2020 року низка правозахисних організацій, а також потерпілі у справах Євромайдану вимагали звільнення Якубовського. За їхніми словами, організацію "Правова держава", де він працював, проросійські політики активно використовували для дискредитації Угоди про асоціацію України з ЄС.

Якубовський також фігурував у розслідуванні hromadske – за даними журналістів, походження його доходів складно пояснити.