Нацрада перевірить шість телеканалів через розповсюдження ними відомостей, які містять державну таємницю
Національна рада з питань телебачення та радіомовлення 10 лютого призначила позапланові перевірки шести українським загальнонаціональним телеканалам через поширення ними відомостей, які містять державну таємницю. Про це повідомила пресслужба регулятора.
Ідеться про "Україну", "5 канал", "Прямий", "Україну 24", "Еспресо" та "4 канал".
Члени Нацради заявили, що перевірки призначено для захисту інтересів держави під час загрози російської агресії, натомість суспільство має право на отримання важливої інформації.
"За результатами перевірок обговоримо питання, як зробити так, щоб документи "цілком таємно" залишалися цілком таємними, при тому суспільство має отримувати свою дозу інформації про те, що відбувається", – прокоментувала голова регулятора Ольга Герасим'юк.
18–19 листопада 2021 року телеканали показали лист колишнього начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Василя Бурби від 22 червня та звіт начальника спеціального резерву ГУР МО полковника Юрія Семенюка про проведення спецоперації "Авеню".
Нацрада надіслала запит начальнику ГУР МО Кирилові Буданову, і він підтвердив, що оприлюднені документи містять відомості державної таємниці. У пресслужбі регулятора заявили, що показ в ефірі телеканалів листа та звіту "має ознаки порушення вимог абз. 2 ч. 3 ст. 6 та п. "а" ч. 1 ст. 59 закону України "Про телебачення та радіомовлення".
Позапланові безвиїзні перевірки проведуть із 25 лютого до 12 березня.
Журналістка Яніна Соколова 18 листопада 2021 року опублікувала у Facebook документи про підготовку спецоперації під кодовою назвою "Авеню" із затримання бойовиків російської приватної військової компанії "Вагнер", зокрема – щодо перенесення її фінального етапу після рішення "вищого військово-політичного керівництва" України.
Контекст:
Влада Білорусі 29 липня 2020 року повідомила про затримання 33 іноземців, які перебувають у приватній військовій компанії "Вагнер". У Раді безпеки Білорусі заявляли, що стосовно затриманих відкрили кримінальну справу за статтею про підготовку терактів, пізніше повідомляли, що їх підозрюють у підготовці масових заворушень.
Офіс генпрокурора України 12 серпня звернувся до Генпрокуратури Білорусі із запитами про видання 28 вагнерівців (з них дев'ятеро – громадяни України), які брали активну участь у війні на Донбасі у складі "ЛНР" і "ДНР", проте влада Білорусі видала затриманих вагнерівців Росії. Президент України Володимир Зеленський вважав це за недружній крок із боку Білорусі.
Головред "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов 18 серпня заявив, що поїздка бійців ПВК "Вагнер" до Білорусі була частиною спецоперації Головного управління розвідки Міноборони України та СБУ: планували посадити літак із найманцями в Україні, після чого затримати їх. За словами Бутусова, спецоперація провалилася через рішення глави Офісу президента Андрія Єрмака та Зеленського про перенесення терміну вильоту бойовиків із Мінська, а також через витік інформації з України.
У СБУ назвали ці дані "фантастичним сценарієм". Буданов заявив, що бійців ПВК "Вагнер" до Мінська перекидали російські спецслужби, і це не було спецоперацією СБУ.
17 листопада 2021 року міжнародна група Bellingcat опублікувала спільне з російським виданням The Insider розслідування про затримання бійців ПВК "Вагнер" у Білорусі. Розслідувачі підтвердили, що прибуття бойовиків до Білорусі було частиною проваленої спецоперації, яку проводили ГУР Міноборони України та департамент контррозвідки СБУ. Метою операції було затримання вагнерівців, багато з яких брали участь у бойових діях на Донбасі на боці проросійських бойовиків. Для цього група співробітників українських спецслужб завербувала найманців ПВК "Вагнер" нібито для роботи у Венесуелі.
Через пандемію та обмеження на перельоти ухвалили рішення вивезти найманців із Росії до Мінська, а звідти відправити до Стамбула літаком. Одним з елементів операції мало стати примусове приземлення літака в Україні. Фінал операції планували на 25 липня 2020 року, але в останній момент його перенесли – і план провалився.
Бурба, який керував спецоперацією, вважає, що переносити спецоперацію не можна було, і це одна з причин її провалу. Він розповів Bellingcat, що Зеленський знав про спецоперацію із затримання найманців ПВК "Вагнер" та схвалив її проведення, а Єрмак попросив відкласти спецоперацію на кілька днів, щоб набула чинності угода про перемир'я на Донбасі. Бурба пізніше заявив, що Єрмак нібито говорив йому, що вказівка перенести операцію надійшла від президента.
26 листопада на пресмарафоні Зеленський заявив, що не передавав вказівки відкласти операцію із затримання бойовиків ПВК "Вагнер", оскільки всі його розпорядження, пов'язані з операцією, були письмовими. Він наголосив, що Єрмак узагалі не міг давати главі військової розвідки будь-які розпорядження, пов'язані з операцією.