"Не можна втрачати час". Посол Євросоюзу розповів, що у червні Єврокомісія дасть усну оцінку щодо виконання Україною семи рекомендацій для вступу в ЄС
Про це в інтерв'ю "Суспільному" розповів посол ЄС в Україні Матті Маасікас, відеозапис опубліковано 27 квітня в YouTube представництва Євросоюзу в Україні.
Раніше, на початку лютого, ЄС погодився навесні 2023 року надати Україні проміжну оцінку виконання нею семи критеріїв для початку переговорів щодо вступу в Євросоюз.
"Цього року буде два звіти. Перший – це усна оцінка, і вона відбудеться в червні щодо виконання Україною цих семи рекомендацій Євросоюзу, які були дані під час надання статусу кандидата", – сказав Маасікас.
Після цього восени ЄС оприлюднить другий звіт щодо політики розширення Євросоюзу, 2023 року він уперше стосуватиметься України, зазначив посол ЄС у Києві.
"Але перше і найважливіше зараз – це усна оцінка в червні, і тут не можна втрачати час", – наголосив Маасікас.
За його словами, Україна знає очікування ЄС – це ухвалення закону про рекламу, поновлення електронного декларування майна, перегляд законів про Конституційний Суд і відмивання грошей, створення Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив 27 квітня, що Україна "виконала усі сім рекомендацій Єврокомісії", які одержала під час набуття статусу кандидата.
"Ми виконуємо всі реформи, які необхідні для вступу до Євросоюзу", – запевнив глава Кабміну.
Він додав, що Україна готова до процедури переговорів уже наприкінці 2023 року.
Контекст:
Верховна Рада і Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності у повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.
28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія і Молдова.
17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ до ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів про вступ до Євросоюзу.
23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидата.