Неякісні бронежилети й зимова форма для ЗСУ. СБУ підозрює двох ексчиновників Міноборони у привласненні 1 млрд грн
У СБУ заявили, що зібрали масштабну доказову базу, яка свідчить про корупційну діяльність колишнього заступника міністра оборони України й екскерівника департаменту державних закупівель цього відомства.
За даними слідства, ексчиновники причетні до розкрадання бюджетних грошей на закупівлю бронежилетів і зимової форми для підрозділів ЗСУ, які виконують бойові завдання на фронті. У підсумку держбюджет втратив понад 1 млрд грн.
Як зазначає спецслужба, колишні чиновники організували угоду на початку березня 2022 року. Вони закупили в іноземної фірми майже 3 тис. бронежилетів на понад 130 млн грн. Водночас понад 100 млн грн із цієї суми привласнили учасники угоди.
Товарознавча експертиза, ініційована СБУ, засвідчила, що реальна ринкова вартість цих засобів захисту – лише 25 млн грн.
Навіть більше, придбані бронежилети не відповідають заявленому класу захисту.
Також СБУ встановила, що організатори "схеми" провели закупівлю оптової партії неякісних зимових курток і штанів для військовослужбовців ЗСУ на загальну суму 900 млн грн. Одяг не відповідає вимогам використання в холодну пору року в умовах ведення інтенсивних бойових дій.
СБУ повідомила ексчиновників про підозру за двома статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем);
- ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань).
Наразі обидва підозрювані вже перебувають під вартою за підозрою у схожих злочинах.
Контекст:
Шаповалов написав рапорт про звільнення у січні 2023 року на тлі скандалу навколо закупівель продуктів для українських військовослужбовців. 1 лютого "Українська правда" писала, що Шаповалов дістав підозру за незаконні дії, унаслідок яких окремі підрозділи ЗСУ не було укомплектовано засобами індивідуального захисту на суму понад 1 млрд грн.
Адвокат Сергій Мітюрін пояснював, що в ухвалі суду фігурують каски, бронежилети і взуття, які закупили за кордоном у той період, коли їх важко було знайти в іншому місці. Мітюрін додав, що в перші дні після 24 лютого кількість військових Збройних сил різко зросла у 3,5 раза. Кабмін спростив тоді систему закупівель для сил оборони. Міноборони за новими правилами оформило дев'ять закупівель у дев'яти компаній із країн НАТО, які мали сертифікати якості стандарту НАТО. Частина продукції вартістю 1 млрд грн виявилася неякісною, ці збитки виробники зараз відшкодовують грошима і якісною продукцією. Він також наголошував, що неякісну амуніцію, за яку судять Шаповалова, ЗСУ жодної хвилини не використовували.
Хмельницького звільнили невдовзі після скандалу із закупівлею продовольства для ЗСУ. НАЗК обвинувачувало його в недостовірній інформації щодо аудиторського звіту, а також порушенні строків відповіді.