Обіцяного нового рівня менеджменту в "Укрзалізниці" з приходом Балчуна ми не здобули – директор Центру транспортних стратегій Вовк G

Вовк: Навіщо ми набираємо дорогих менеджерів, які самі не розуміють, куди ведуть компанію?
Фото: cfts.org.ua

Керівництво "Укрзалізниці" на чолі з Войцехом Балчуном виявилося не спроможним вибудувати ефективну вертикаль управління компанією, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк.

За час роботи Войцеха Балчуна на посаді голови "Укрзалізниці" робота компанії не покращилася, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк.

"Я б не хотів говорити про персоналії, в цьому разі, оцінювати роботу Балчуна. Але ситуація насправді дуже складна, і за останній рік кардинально погіршилася. Тобто зараз йдеться про забезпечення основної функції "Укрзалізниці" – виконання планів щодо вантажів. Адже наразі "Укрзалізниця" не може перевозити той обсяг вантажів, який необхідно транспортувати нашій економіці. Це призводить до стримування зростання експорту й економіки загалом. Свіжі приклади цього року: обмеження на завантаження і зупинення потягів на станціях Одеської залізниці. А одеські порти – це головні експортні ворота України", – заявив Вовк.

Він акцентував на тому, що "Укрзалізниця" зіткнулася з дефіцитом тягових машин.

"Яка причина такої ситуації? Керівництво "Укрзалізниці" не спроможне вибудувати ефективну вертикаль управління і розібратися в тих причинах, які заважають розвитку компанії. У жовтні–листопаді минулого року був гострий дефіцит у сегменті напіввагонів і зерновозів. Але потрібно розуміти, що нестача вагонів для клієнтів – це наслідок, як висока температура під час хвороби. А потрібно шукати причини, які часто полягають у низькій пропускній здатності інфраструктури на окремих ділянках, нестачі тягових машин. У випадку з Одеською залізницею, наприклад, це брак електровозів. Зараз незрозуміло, куди прямує компанія", – наголосив співрозмовник.

За його словами, керівництво "Укрзалізниці" досі не подало фінансового плану компанії.

"Прем'єр-міністр на початку року доручив розробити стратегію розвитку "Укрзалізниці", але вона досі не підготовлена. Її нещодавно розглянули, сказали, що вона не готова і надіслали на доопрацювання. Виникає риторичне запитання: а навіщо ми набираємо дорогих менеджерів, які самі не розуміють, куди ведуть компанію? Фінансовий план компанії – ключовий документ. Безліч разів обіцяли показати громадськості, але жодної конкретики поки немає. А це величезні гроші, мільярди державних коштів", – заявив Вовк.

На його думку, рівень якості менеджменту компанії з приходом Балчуна не зріс.

"Так, реформувати залізницю за один рік неможливо. Але треба ж із чогось розпочинати: визначити стратегію та пріоритети в роботі. Чому за рік цього не було зроблено – запитання до команди Балчуна. Звичайно, не можна сказати, що до його приходу в "Укрзалізницю" все у нас було чудово. Значна кількість проблем накопичувалася з року в рік. Однак польську команду в "Укрзалізниці" анонсували як новий етап: прихід у компанію висококваліфікованих і високооплачуваних менеджерів. А насправді ситуація не покращується, а лише погіршується. Тобто обіцяного нового рівня менеджменту в "Укрзалізниці" з приходом Балчуна ми не здобули. Наразі це незаперечний факт", – резюмував співрозмовник.

11 квітня прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що Балчун має подати звіт про роботу "Укрзалізниці" з конкретними цифрами і фактами. Того самого дня міністр інфраструктури Володимир Омелян заявив, що керівництво "Укрзалізниці" не задовольняє вимоги України  і його мають звільнити.

18 січня Кабінет Міністрів на позачерговому засіданні затвердив новий статут "Укрзалізниці", згідно з яким Міністерство інфраструктури втрачає право бути органом управління компанії.

Коментуючи передавання "Укрзалізниці" під управління Кабміну, Балчун заявив, що схвалює будь-які кроки, що підвищують ефективність її функціонування.

Омелян зазначив, що наполягає на перегляді рішення. Він назвав Балчуна некваліфікованим фахівцем і висловив надію на те, що "правильне кадрове рішення" щодо "Укрзалізниці" ухвалять на позачерговому засіданні Ради національної безпеки і оборони.

25 січня на засіданні Кабінету Міністрів Гройсман підтримав Балчуна в конфлікті з Омеляном. Міністр, зокрема, заявив, що прибуток компанії у 2016 році – "це не реформаторські досягнення, це просто збільшення тарифу на 15%". У відповідь Балчун зазначив, що "некомфортно почувається у щоденному діалозі з міністром, який не сприяє ні реформам, ні Україні".

Балчуна призначили головою "Укрзалізниці" 12 квітня 2016 року.