Офіс генпрокурора доручив ДБР розслідувати справу щодо прослуховування Bihus.іnfo
Офіс генпрокурора доручив Держбюро розслідувань займатися справою щодо незаконного стеження за співробітниками журналістського проєкту Bihus.іnfo в заміському комплексі в Київській області. Про це ОГП повідомив у Telegram.
"Враховуючи, що до вчинення вказаного кримінального правопорушення, імовірно, причетні співробітники правоохоронного органу, досудове розслідування у кримінальному провадженні підлягає виключній підслідності Державного бюро розслідувань", – ідеться в повідомленні.
Генеральний прокурор Андрій Костін наголосив, що "свобода слова є невід'ємною складовою демократичного суспільства й фундаментальним принципом правової держави".
Керівник ОГП підкреслив, що порушення прав журналістів є неприпустимим і підлягає ретельному розгляду й належній реакції.
"Органи прокуратури мають зобов'язання гарантувати захист журналістів від будь-яких форм тиску й переслідувань, а журналісти – отримувати інформацію про цю роботу. Саме із цією метою в Офісі генпрокурора діє "платформа захисту прав журналістів", – зазначив Костін.
У відомстві додали, що спецпідрозділ в ОГП "на постійній основі" працює над вивченням усіх порушень проти журналістів і "забезпечує належне вжиття заходів з метою захисту їхніх прав та інтересів".
"У відповідності до підписаного меморандуму про взаєморозуміння і співпрацю Офісу генпрокурора й медійних і правозахисних організацій відбуваються робочі зустрічі з представниками медіа, на яких ретельно розглядаються такі випадки і вживаються заходи для забезпечення справедливого розслідування й покарання винних осіб. Остання зустріч прокурорів і представників ЗМІ відбулася в січні 2024 року, водночас наступну планують провести найближчим часом", – підсумували прокурори.
Контекст:
16 січня в мережі з'явилося відео, де співробітники проєкту розслідувань Bihus.info, імовірно, вживають наркотичні речовини. Відео зняли на камеру, розміщену в комплексі відпочинку, де у журналістів був корпоратив. Також у ролик потрапили записи телефонних розмов працівників проєкту. Журналісти вважають, що за ними стежили приблизно рік. Засновник проєкту Денис Бігус у відеозверненні до аудиторії заявив про звільнення операторів, які потрапили на відео.
Фактчекерка Альона Романюк проаналізувала інформацію на сайті видання, яке першим опублікувало відео зі співробітниками Bihus.info, і дійшла висновку, що вся редакція цього медіа – вигадані люди.
Пізніше редакція Bihus.info з'ясувала, що 30 людей установили камери в усіх номерах, де зупинилися співробітники проєкту. 5 лютого проєкт опублікував розслідування, у якому назвав прізвища й імена людей, причетних до прослуховування журналістів, і заявив, що до цього має стосунок департамент захисту національної державності СБУ.
Того самого дня СБУ виступила із заявою, у якій ішлося, що нібито окремі співробітники Bihus.info причетні до розповсюдження наркотиків. Водночас у спецслужбі наголосили, що "незалежні медіа є невід'ємною складовою сучасного демократичного суспільства й жодні дії окремих людей не можуть кидати тінь на будь-яку з редакцій і ЗМІ".
Очільника ДЗНД СБУ Романа Семенченка звільнили ще 31 січня. 5 лютого джерело видання "ГОРДОН" у СБУ сказало, що "кадри", які стежили за редакцією Бігуса, однозначно мають відповісти. "Як мінімум їх треба відправити на передову", – заявило джерело.