Олександр Чалий: Ті, хто критикує "12 кроків", розраховують на капітуляцію Росії і виплати репарацій G

Чалий: Не очікував такої "нервової" реакції частини української політичної еліти на ідеї, викладені у плані "12 кроків"

Фото: openukraine.org

Більшість пунктів плану щодо врегулювання конфлікту на Донбасі під назвою "12 кроків до більшої безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні" відповідає або дуже близька до офіційної позиції України, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" колишній перший заступник міністра закордонних справ України, співавтор плану "12 кроків" Олександр Чалий.

Ті, хто критикує план щодо врегулювання конфлікту на Донбасі під назвою "12 кроків до більшої безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні", розраховують на капітуляцію Росії на Донбасі й хочуть від Москви виплати репарацій і контрибуцій, але це "порожні фантазії". Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив колишній перший заступник міністра закордонних справ України, співавтор плану "12 кроків" Олександр Чалий.

"Більшість експертів, які підписали цей план, працюють разом над розробленням низки стратегічних документів, що стосуються глобальної, європейської та української безпеки, протягом останніх 10 років. Зокрема, багато з них були співавторами "Євроатлантичної ініціативи з безпеки", розробленої протягом 2011–2012 років. Головною ідеєю ініціативи була пропозиція щодо інтеграції України в євроатлантичний простір безпеки разом зі США і ЄС. На жаль, наших рекомендацій не почули "можні світу сього", що, на моє глибоке переконання, призвело до серйозної кризи європейської системи безпеки у 2014 році, спричиненої російською агресією на Донбасі і незаконною анексією Криму. У зв'язку із цим ОБСЄ створила "Групу мудреців" із питань європейської безпеки, яка розробила у 2015 році набір рекомендацій щодо врегулювання кризи в Україні і навколо України в контексті відновлення європейської безпеки. Ці рекомендації на 90% містять ті самі ідеї, які оприлюднили в Мюнхені в заяві "12 кроків щодо зміцнення безпеки в Україні і в євроатлантичному регіоні", оскільки багато членів із "Групи мудреців" ОБСЄ також є співавторами "12 кроків", – сказав Чалий.

Він стверджує, що у плані "12 кроків" окреслено контури ймовірного компромісу, який сприяв би встановленню перемир'я на Донбасі.

"Інакше кажучи, "12 кроків" розробили експерти, які давно знають одне одного, а запропоновані ідеї вони розробляли протягом багатьох років. Але може постати за питання – чому "12 кроків" оприлюднили саме зараз, під час відкриття Мюнхенської конференції? Пояснення дуже просте. Ми всі є свідками, що домовленостей останнього саміту "Нормандської четвірки" не виконують. Можливість проведення наступного саміту навесні цього року ставлять під сумнів. Саме тому співавтори "12 кроків" висунули низку пропозицій, які, на їхню думку, мають допомогти досягти стійкого припинення вогню в центрі Європи, на Донбасі, і в такий спосіб сприяти успіху нормандського процесу. Також принципово важливо, що із 45 співавторів "12 кроків" четверо є представниками російської політичної еліти, зокрема колишній глава МЗС РФ Ігор Іванов. Тобто сформульовані у "12 кроків" пропозиції окреслюють контури ймовірного компромісу, який би сприяв встановленню стабільного перемир'я на лінії розмежування на Донбасі і подальшій реалізації Мінських домовленостей", – заявив співрозмовник.

У плані "12 кроків" фіксують згоду російської сторони на занесення Криму в майбутній порядок денний українсько-російських перемовин

Він зазначив, що реакція частини української еліти на "12 кроків" допомогла цьому плану опинитися в центрі публічної дискусії на Мюнхенській конференції.

"Особливу увагу я хотів би звернути на те, що у преамбулі "12 кроків" однозначно заявляють, що "політичне врегулювання є основоположним для "покращення перспектив конструктивного діалогу між Україною і Росією із широкого кола питань, зокрема щодо Криму". Під цим текстом стоять підписи провідних російських експертів у галузі міжнародної безпеки. У такий спосіб уперше на високому експертному міжнародному рівні фіксують згоду російської сторони на занесення Криму в майбутній порядок денний українсько-російських перемовин. І це тоді як офіційна позиція Москви з цього питання категорично негативна. Беручи до уваги вищевикладене, скажу відверто, що я не очікував такої "нервової" реакції представників частини української політичної еліти, особливо пов'язаної з колишнім президентом [України Петром] Порошенком, на ідеї, викладені у "12 кроків". Але, з іншого боку, така неадекватна реакція допомогла нашій ініціативі опинитися в центрі публічної дискусії на Мюнхенській конференції. А це дорого обходиться!" – підкреслив Чалий.

Він вважає, що зараз неможливо примусити Росію до миру.

"У світі зараз стикаються два принципові підходи, як будувати майбутні відносини із РФ у контексті її очевидної агресії проти України. Одні відштовхувалися й відштовхуються від того, що Росію потрібно примусити до миру за допомогою сили. Другі чітко усвідомлюють, що РФ як державу, що володіє другим у світі ядерним потенціалом та встановила останнім часом майже союзницькі відносини із КНР, примусити силою до миру сьогодні не тільки неможливо, але й украй небезпечно. Це прямий шлях до глобальної ядерної катастрофи. Тим паче, що колективний Захід зараз перебуває не в найкращому стані, про що прямо заявили в офіційній доповіді Мюнхенської конференції. Отже, подолання наслідків російської агресії проти України можливе лише за допомогою дипломатичного діалогу із РФ. Саме на активізацію такого діалогу спрямовано пропозиції, що містяться у "12 кроків", які оформлені у прийнятні для всіх співавторів заяви компромісні дипломатичні формулювання. Саме в цьому контексті слід розуміти пропозицію про притягнення РФ до відновлення Донбасу", – сказав співрозмовник.

У "12 кроків" пропонують створити мотивацію для початку виконання Росією перших пунктів Мінських домовленостей

За його словами, згідно із планом, санкції проти РФ скасують тільки після цілковитого виконання Мінських домовленостей.

"Я розумію, що ті, хто шалено критикує "12 кроків", розраховують на капітуляцію Росії на Донбасі і хочуть від Москви виплати репарацій і контрибуцій. Але це пусті фантазії, тоді як уже протягом шести років ми не можемо зупинити військові дії. А от якщо через діалог вдасться залучити РФ до відновлення Донбасу, це буде справедливим. Адже, безумовно, Росія причетна до завдання шкоди Донецькій та Луганській областям. Залучення РФ також знизить ризики подальшої ескалації воєнного протистояння на Донбасі. "12 кроків" пропонують також розпочати діалог із РФ про можливе часткове зняття санкцій, пов'язаних із Донбасом, залежно від ступеня прогресу щодо виконання Мінських домовленостей. На сьогодні офіційна позиція України, ЄС і США з цього питання: санкції скасовано тільки після цілковитого виконання Мінських домовленостей. Але протягом шести років такий підхід не працює. Не виконано навіть перших пунктів домовленостей, які передбачають припинення вогню на Донбасі. За нашою оцінкою, зараз з'явилося вікно можливостей, коли Росія може бути зацікавленою у цьому. Водночас продовження санкцій на рівні Євросоюзу дається кожен рік все складніше – є країни, які можуть у майбутньому не підтримати консенсусу. Тобто є реальна загроза скасування всіх санкцій, без урахування інтересів України", – заявив Чалий.

Він зазначив, що більшість пунктів цього плану відповідають або дуже близькі до офіційної позиції України.

"Тому у "12 кроків" пропонують створити мотивацію для початку виконання Росією перших пунктів Мінських домовленостей, передусім пов'язаних із припиненням вогню на лінії зіткнення для досягнення на Донбасі сталого і довгострокового перемир'я. Так, у такий спосіб РФ може домогтися часткового зняття санкцій. Але якщо нашу пропозицію буде реалізовано, Україні більше не доведеться побоюватися того, що ЄС якоїсь миті може відмовитися від продовження санкцій через позицію одного зі своїх членів. Водночас наш підхід гарантує, що всі санкції остаточно знімуть тільки після виконання всього пакета Мінських домовленостей. МЗС України на "12 кроків", на жаль, відреагувало боягузливо. Таке враження, що наші дипломати злякалися реакції на "12 кроків" представників "партії війни", які питання про припинення вогню на Донбасі роблять заручником своєї політичної боротьби з командою президента. Водночас принципово важливо, що більшість із "12 кроків" відповідають або дуже близькі до офіційної позиції України. Вони практично повторюють низку рішень, ухвалених на останньому засіданні "Нормандської четвірки" в Парижі", – підкреслив співрозмовник.

У колективного Заходу зараз немає іншої альтернативи, ніж розпочати складний реальний діалог із РФ

На його думку, план "12 кроків" некоректно порівнювати з Мюнхенською змовою.

"На жаль, значна частина експертної спільноти України вкрай заполітизована і не здатна толерантно сприймати здорові ідеї своїх колег. А серед 45 співавторів "12 кроків" є ж і колишні міністри закордонних справ, міністри оборони, керівники служб розвідки, провідні світові експерти в галузі міжнародної безпеки. Багато з них зробило значний внесок у просування національних інтересів України на міжнародній арені, зокрема у протистоянні російській агресії. Водночас хочу підкреслити, що практично всі співавтори "12 кроків" чітко усвідомлюють, що Росія – країна-агресор, що Крим і Донбас – це частина території України. Але дипломатичний консенсус/компроміс під час розроблення заяви був можливим тільки через недомовленість. Тим же із критиків, хто намагається порівняти "12 кроків" із Мюнхенською змовою, хотів би нагадати, що насправді Мюнхенська змова полягала в тому, що Чехословаччину не запросили на перемовини, коли вирішували її долю. Їй тільки продиктували вирок. У випадку "12 кроків" на дискусійний майданчик Мюнхенської конференції було винесено публічно документ експертів високого рівня, який, не претендуючи на істину в останній інстанції, давав можливість для діалогу і пошуку компромісів у межах запропонованих ідей", – сказав Чалий.

Він вважає, що українська зовнішня політика потребує нових креативних ідей і підходів.

"На жаль, значна частина української експертної спільноти або мовчить, або обрала гарматний метод огульної критики "12 кроків" за відомою формулою радянських часів: не читав, але проти. У зв'язку з цим я особисто вдячний експертам високого рівня з Атлантичної ради США, які, як видно, уважно прочитали "12 кроків", позитивно оцінивши значну їх частину, різко не погодившись із низкою ідей. Такий підхід наших американських колег заслуговує на повагу і не закриває шляху до нашої подальшої дискусії з ними щодо стратегічних питань міжнародної безпеки та місця України в нових геополітичних реаліях. Сьогодні як ніколи українська зовнішня політика потребує нових креативних ідей і підходів, в основі яких мають лежати реальні національні інтереси України і реальна стратегічна оцінка майбутніх глобальних геополітичних змін. У колективного Заходу зараз немає іншої альтернативи, ніж розпочати складний реальний діалог із РФ про перезавантаження системи безпеки на євроатлантичному просторі, навіть за умови усвідомлення того, що РФ – країна-агресор і що російська загроза реальна для низки країн ЄС і НАТО. Це мейнстрім майбутнього геополітичного структурування світу. І якщо Україна не впишеться в цей тренд, не виявить дипломатичної ініціативності і креативності, то тоді реально, що без нас усе вирішать за нас. Тож, на мою думку , "12 кроків" – це своєрідний пробний тест для української дипломатії на здатність усвідомлювати і керувати новими геополітичними ризиками для України в першій половині XXI століття", – резюмував співрозмовник.

План "12 кроків" з'явився на сайті Мюнхенської конференції 14 лютого. Серед запропонованих авторами заходів щодо припинення війни на Донбасі називали відновлення роботи Спільного центру з контролю та координації режиму припинення вогню і стабілізації лінії розмежування сторін за участю росіян; збільшення кількості пунктів пропуску на Донбасі; відновлення зруйнованої інфраструктури за участю Євросоюзу та Російської Федерації; створення на Донбасі зони вільної торгівлі з особливим оподаткуванням; підтримку дорожньої карти щодо поетапного зняття санкцій із РФ у разі виконання ініціативи тощо.

Заяву підписали, зокрема, голова Мюнхенської конференції з безпеки Вольфганг Ішингер, колишній міністр закордонних справ РФ Ігор Іванов, колишній заступник голови спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг, українські дипломати і експосадовці МЗС Олександр Чалий, Василь Філіпчук і ексрадник голови Ради з національної безпеки і оборони України Олександр Семеній.

24 американські експерти, серед яких колишні посли США в Україні Джон Гербст, Стівен Пайфер, Роман Попадюк, Вільям Тейлор і Марі Йованович, заявили, що план "12 кроків" повторює тези Кремля.

Про незгоду із планом "12 кроків" повідомили в Міністерстві закордонних справ України.

Документ видалили із сайта ввечері 14 лютого. 15 лютого його повернули на сайт.

"Європейська правда" написала, що про наміри Ішингера презентувати план для припинення війни на Донбасі офіційний Київ і деякі партнери України знали за кілька днів до зустрічі в Мюнхені. Вони намагалися переконати Ішингера зупинити публікацію документа.

Голова Мюнхенської конференції 16 лютого висловив здивування резонансом, який викликала ініціатива. "Немає причини так обурюватися. Ми робимо багато різних пропозицій, і сподіваюся, що час від часу ми робимо розумні пропозиції. Але все це не треба сприймати так жахливо серйозно", – сказав Ішингер.

Голова Мюнхенської конференції потрапив у базу сайта "Миротворець" як співавтор плану "12 кроків".