Омбудсменка України закликала владу Грузії дозволити переведення Саакашвілі до лікарні у третій країні
"Закликаю грузинську владу дослухатися до висновків спеціалізованої комісії лікарів та негайно забезпечити переведення громадянина України Михайла Саакашвілі до лікарні, яка облаштована для надання екстрених реанімаційних заходів та відповідає стандартам надання медичної допомоги таким пацієнтам з урахуванням усіх рекомендацій комісії", – сказала Денісова.
Омбудсменка України також закликала інші країни та міжнародні правозахисні організації "підтримати позицію щодо необхідності відтермінування виконання судових вироків щодо Саакашвілі до його реабілітації після голодування", а також "переведення його для такої реабілітації до медичної установи, яка має ресурси та досвід виведення з тривалого голодування і відновлення функцій організму, у третій країні".
У четвер Саакашвілі, який голодує 49-й день, перевели до реанімації тюремної лікарні. Він знепритомнів під час зустрічі з адвокатами. Із приміщення, де відбувалася зустріч, його забрали на ношах.
Лікарка-реаніматолог Гуліко Кіліптарі заявила, що втрата свідомості була короткостроковою. Після реанімаційних дій його стан стабілізувався, додала вона.
Грузинська омбудсменка Ніно Ломджарія заявляла 18 листопада, що стан Саакашвілі критичний і він може впасти в кому. Віцепрем'єрка – міністерка культури, спорту та молоді Грузії Тея Цулукіані зазначила, що причин для занепокоєння щодо стану здоров'я Саакашвілі на цьому етапі немає і його буде переведено до цивільної клініки за потреби.
Контекст:
У 2004–2013 Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль. Незабаром після того, як пішов з поста президента, він покинув країну.
У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а в липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. Із червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.
У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство співробітника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років він дістав у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Стосовно Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту в листопаді 2007 року.
У вересні 2021 року Саакашвілі розповів про намір приїхати до Грузії 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до країни. Того самого дня Саакашвілі затримали та заарештували. Він оголосив голодування. За даними української омбудсменки, у Саакашвілі почалося криваве блювання, йому потрібна допомога гастроентеролога.
11 листопада Спеціальна пенітенціарна служба Грузії оприлюднила відеокадри переведення Саакашвілі до тюремної лікарні у Тбілісі. На кадрах видно, що Саакашвілі чинить опір, його силою тягне кілька охоронців.
Саакашвілі заявляв, що готовий припинити голодування, якщо його переведуть до цивільної багатопрофільної лікарні.