Опубліковано указ Зеленського про зміцнення обороноздатності. Кабміну доручили розробити законопроєкт для припинення призову до армії із 2024 року

Зеленський підписав указ у парламенті 1 лютого
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський 1 лютого підписав указ №36/2022 "Про першочергові заходи щодо зміцнення обороноздатності держави, підвищення привабливості військової служби у Збройних силах України та поступового переходу до засад професійної армії". Документ опубліковано на сайті глави держави.

Указ підписано "з метою забезпечення державного суверенітету, захисту прав і свобод громадян, посилення обороноздатності держави, розвитку професійної складової Збройних сил України".

Президент доручив Кабміну вжити заходів щодо виконання вимог ст. 35 закону "Про національну безпеку України" під час формування Бюджетної декларації на 2023–2025 роки, а також підготувати та внести до парламенту низку законопроєктів.

Уряд має підготувати зміни до держбюджету на 2022 рік для поступового підвищення грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ до рівня, визначеного указом президента від 30 грудня 2021 року №688/2021 "Про додаткові заходи щодо забезпечення соціальних гарантій військовослужбовців Збройних сил України".

Також має бути розроблено законопроєкт про поетапне збільшення чисельності ЗСУ у період із 2022-го до 2025 року на 100 тис. осіб "для підвищення оборонних спроможностей держави". Наразі чисельність ЗСУ становить 261 тис. осіб, зокрема 215 тис. військовослужбовців.

Окрім того, уряд має розробити проєкт закону для "запровадження моделі інтенсивної системи військової підготовки як можливої альтернативної форми проходження строкової служби і припинення призову громадян України на строкову військову службу з 1 січня 2024 року".

Міноборони президент доручив розробити концепцію поступового переходу до формування Збройних сил України на професійній основі, передбачивши збільшення терміну дії контрактів, збільшення протягом 2023 року грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ, які укладають довгострокові контракти, "до рівня не менше трикратного розміру мінімальної заробітної плати", а також формування системи спеціальної підготовки та перепідготовки військовослужбовців, які уклали довгострокові контракти.

Міністерство має "прискорити" розроблення та подання на розгляд уряду проєкту концепції забезпечення житлом військовослужбовців ЗСУ та членів їхніх сімей, передбачивши запровадження спеціальної накопичувальної програми для надання військовослужбовцям власного житла, а також забезпечити під час реалізації військової кадрової політики "впровадження прозорої системи кар'єрного росту військовослужбовців ЗСУ, побудованої на рейтинговій оцінці".

Указ набув чинності з моменту опублікування.

Президент підписав документ під час виступу у Верховній Раді. Він зазначив, що цей указ "є стартом переходу України на професійну армію".

Контекст:

Українська армія налічує 261 тис. осіб, також є можливість організувати сили територіальної оборони чисельністю 130 тис. осіб, повідомляв 19 січня у програмі Hard Talk на ВВС міністр оборони України Олексій Резніков. Окрім того, у країні налічують приблизно 400 тис. ветеранів українсько-російської війни, додав глава Міноборони. Резніков зазначив, що війна в Україні триває із 2014 року, тому ще одне вторгнення російських окупантів не стане для країни несподіванкою.

Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, екснардепка від "Слуги народу" Ірина Верещук говорила наприкінці вересня 2021 року, що військові-контрактники поза зоною ООС отримують щонайменше 10 тис. грн на місяць, на другій-третій лінії оборони – 22 тис., на першій лінії – понад 32 тис. грн.