Палатний про законопроєкт про столицю: Промовчати сьогодні – завтра знищення місцевого самоврядування відбудеться по всій країні

Артур Палатний: Киян позбавляють можливості керувати столицею: замість всенародно обраного мера влада хоче поставити "100% свою людину"
Фото: udar.party
Законопроєкт про столицю авторства членів фракції "Слуга народу", який Верховна Рада може розглянути цього пленарного тижня, – це пілотний проєкт зі згортання місцевого самоврядування в Україні, заявив керівник виконкому партії "УДАР Віталія Кличка" Артур Палатний. Про це пише сайт політичної сили.

"Слугам" дали відмашку вже на цьому сесійному тижні проголосувати за закон про столицю №2143-3. Киян позбавляють можливості керувати столицею: замість всенародно обраного мера влада хоче поставити "100% свою людину". Але йдеться про більше, ніж про Київ. Закон про столицю – це пілотний проєкт зі згортання місцевого самоврядування в Україні. Промовчати сьогодні та дозволити владі підім'яти під себе столицю – завтра той самий сценарій буде реалізовано по всій країні", – переконаний Палатний.

Політик додав, що влада вирішила діяти зухвало і нехтуючи здоровий глузд, а також – неприйняттям своїх дій українцями.

"Слуги" нехтують думкою депутатів, тому планують ухвалити законопроєкт про столицю за спецпроцедурою, коли народних депутатів позбавляють права вносити правки. "Слуги" нехтують думкою європейської спільноти, а тому не чекають висновків Венеціанської комісії. Вони розуміють, що висновок буде далеким від "позитивного". "Слуги" нехтують волею киян, тому намагаються усунути від управління столицею обраного киянами мера та відсувають вибори до районних рад у Києві на 2025 рік", – зазначив він.

Голова виконкому партії УДАР закликав суспільство не дозволити владі "підім'яти" під себе місцеве самоврядування.

"Ми маємо не дозволити владі ухвалити антиконституційний закон про столицю. Закон має ухвалюватися лише на підставі висновків Венеціанської комісії із залученням українських та міжнародних експертів та громадськості", – заявив Артур Палатний.

Контекст:

У 2003 році Конституційний Суд України вирішив, що Київську міську державну адміністрацію (КМДА) має очолювати особа, яку було обрано міським головою. У листопаді 2010 року четвертий президент України Віктор Янукович розділив ці посади, унаслідок чого мера Леоніда Черновецького на посаді голови міськадміністрації змінив Олександр Попов. У 2014 році, після перемоги Віталія Кличка на виборах міського голови Києва, п'ятий президент Петро Порошенко призначив його головою КМДА.

У липні 2019 року під час зустрічі з Кличком президент України Володимир Зеленський підтвердив намір розділити повноваження обраного киянами мера та голови КМДА. 4 вересня Кабінет Міністрів погодив звільнення Кличка з посади голови КМДА, але це рішення не затвердив президент.

Верховна Рада 3 жовтня 2019 року, понад два роки тому, ухвалила в першому читанні законопроєкт №2143-3 "Про місто Київ – столицю України". Він пропонує розділити повноваження і посади київського міського голови та голови КМДА, який "буде здійснювати нагляд за додержанням Конституції та законів України органами місцевого самоврядування та координувати діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади".

Навесні – улітку 2021 року публічний конфлікт між Кличком та центральною владою відновився. У травні в Києві розпочалися обшуки на низці комунальних та комерційних підприємств, а також у департаментах КМДА, які тривають досі. У партії УДАР вважають масові обшуки у столиці тиском та спробою дискредитації Кличка і його політсили.

У серпні Кличко заявив про спробу дискредитувати його, усунути з посади голови КМДА та змінити на "зальотного ставленика". Цього ж місяця у ЗМІ з'явилася інформація, що головою КМДА можуть призначити чинного міністра розвитку громад та територій України Олексія Чернишова, але він її спростував.

19 жовтня Кличко та Зеленський зустрілися в Офісі президента – за словами Кличка, уперше за останній рік. За інформацією ЗМІ, на зустрічі був Чернишов.

20 жовтня парламентський комітет із питань організації державної влади рекомендував Верховній Раді ухвалити законопроєкт про столицю у другому читанні та в цілому.

Нардеп від "Слуги народу", член комітету з питань організації державної влади Віталій Безгін зазначив, що Рада розгляне законопроєкт наприкінці листопада.

"Новий закон про столицю, якщо його ухвалювати, не повинен порушувати конституційних прав мешканців столиці та принципів місцевого самоврядування", – заявив у жовтні Кличко.