Переговори Путіна з Меркель і Макроном, доходи Зеленського і Медведчука, транспорт за перепустками в Києві. Головне за день
"ГОРДОН" подає огляд подій середи, 31 березня.
Хроніки пандемії
В Україні протягом доби померла максимальна від початку пандемії кількість пацієнтів із COVID-19 – 407 осіб. Підтвердили 11 226 нових випадків хвороби.
За словами міністра охорони здоров'я Максима Степанова, в Івано-Франківській, Закарпатській та Чернівецькій областях ситуація з COVID-19 стабілізується і поліпшується, Хмельницька, навпаки, протягом найближчих днів може потрапити в "червону" зону.
У Києві, за словами мера міста Віталія Кличка, "медична система захлинається". Київ вводить суворіші обмеження – із 5 квітня столиця закриває школи та дитячі садки, а весь громадський транспорт буде працювати за спеціальними перепустками. За даними ЗМІ, можуть запровадити цілковиту заборону на пересування містом після 22.00, але у КМДА кажуть, що поки про комендантську годину не йдеться.
В Україні щепили загалом майже 231,6 тис. громадян. У МОЗ заявляють, що Україна протягом квітня і травня отримає 4,9 млн доз вакцин за підписаними контрактами та майже 1 млн доз вакцин від Pfizer до кінця червня безплатно в межах програми COVAX.
Війна в Україні – переговори
Пізно ввечері 30 березня президент Франції Еммануель Макрон, канцлерка Німеччини Ангела Меркель і президент Російської Федерації Володимир Путін провели спільну відеоконференцію. Зокрема, обговорили ситуацію на сході України – від Росії вимагали взяти на себе чітке зобов'язання зі стабілізації режиму припинення вогню, а Путін заявив, що київська влада має налагодити "діалог із Донецьком і Луганськом" та врегулювати правові аспекти особливого статусу Донбасу.
МЗС України закликало РФ припинити перекладати відповідальність на інших і почати виконувати зобов'язання. Прессекретарка українського президента Юлія Мендель зазначила, що лідери інших країн "можуть висловлювати свої позиції щодо ситуації в тій чи іншій країні", але жодних рішень щодо України без її участі не можуть і не будуть ухвалювати.
Також відбулася друга розмова між держсекретарем США Ентоні Блінкеном і міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою. Блінкен зазначив, що Вашингтон пильно стежить за діями Росії, і запевнив, що США й далі підтримуватимуть Україну в захисті її суверенітету і територіальної цілісності.
Засідання тристоронньої контактної групи з урегулювання конфлікту на Донбасі 31 березня відбулося на рівні голів делегацій. Згоди про припинення вогню з 1 квітня на ньому досягти не вдалося – російська сторона не підтримала пропозиції української делегації.
Окрім того, "в останній момент" на рік продовжили місію ОБСЄ в Україні. Рішення ухвалили одностайно всі держави – учасниці ОБСЄ.
Всесвітній банк поліпшив прогноз зростання економіки України
Всесвітній банк поліпшив прогноз зростання економіки України 2021 року із 3% до 3,8%. Банк очікує, що відновлення економіки України 2021 року буде помірним, з огляду на невизначеність, пов'язану з темпами вакцинації населення проти COVID-19 та економічною політикою.
Останній день подавання декларацій
31 березня було останнім днем подавання електронних декларацій політиків і чиновників за 2020 рік (ще тиждень вони зможуть вносити правки в документ).
Сім'я президента України Володимира Зеленського задекларувала 22,7 млн грн доходів. Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков заробив за рік 547 тис. грн, а готівкою зберігає 28,5 млн грн і $75 тис. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заробив понад 540 тис. грн зарплати на посаді глави уряду, єдиним джерелом доходу його дружини вказано пенсію з інвалідності.
Сім'я голови політради ОПЗЖ Віктора Медведчука, як з'ясували журналісти, стала за рік удвічі багатшою, до того ж заощадження зберігає в російських рублях у білоруському банку.
Окрім того, політики та судді задекларували власний храм, чипованого лева, "котика-муркотика і собаку-тапки-погризяку", а міністр внутрішніх справ Арсен Аваков не забув згадати колекцію вин.
Навальний оголосив голодування
Російський опозиціонер Олексій Навальний вимагає допустити до нього в колонію лікаря. Він зазначив, що протягом останнього місяця він щодня просив про надання медичної допомоги, допуск лікаря та рішення передати йому ліки.
Скандали за підсумками засідання Ради
Засідання парламенту, яке відбулося 30 березня, наступного дня активно обговорювали. Зокрема, ЗМІ оприлюднили фото переписки нардепки від "Слуги народу" Анни Колісник. Імовірно, під час доповіді головнокомандувача ЗСУ про стан справ на фронті вона написала: "Треба звалювати із цієї країни".
Нардеп від "Слуги народу" Сергій Швець, якого колеги з "Європейської солідарності" звинуватили в тому, що він прийшов на засідання п'яним, повідомив, що здав аналізи на алкоголь, і поскаржився на "цькування".
Окрім того, було опубліковано відео подій, що передували цим звинуваченням: нардепи влаштували штовханину в парламенті, погрожували одне одному, а експрезидент Петро Порошенко вимагав "прибрати із залу п'яну морду".
Опубліковано лонг-лист Міжнародної Букерівської премії 2021 року
На одну з найпрестижніших літературних нагород 2021 року претендує 13 письменників. Її присуджують за кращі художні твори з усього світу, перекладені англійською мовою.