"Під загрозою свобода преси". Міжнародна федерація журналістів закликала Україну переглянути закон "Про медіа"
"Зеленський підписав суперечливий законопроєкт, який розширює повноваження уряду щодо контролю над ЗМІ, ставлячи під загрозу свободу преси і плюралізм ЗМІ у країні. IFJ долучається до своїх українських членських організацій, Національної спілки журналістів України (НСЖУ) і Незалежної профспілки ЗМІ України (IMTUU), закликаючи уряд переглянути нове законодавство і розпочати широкий інклюзивний діалог зі спілками журналістів і медіасектором", – ідеться в повідомленні.
В IFJ вважають, що "на карту поставлено свободу ЗМІ та плюралізм в Україні", ухвалений закон посилює державний контроль над інформацією, і Національна рада з питань телебачення і радіомовлення "може тимчасово заборонити роботу онлайн-ЗМІ й висувати вимоги інтернет-провайдерам заблокувати доступ до онлайн-видань без судового розгляду", видавати обов'язкові для виконання розпорядження редакціям ЗМІ, регламентувати роботу операторів кабельного й онлайн-телебачення, скасовувати реєстрацію друкованих ЗМІ".
Міжнародна федерація журналістів вважає, що українська влада має "узгодити закон про ЗМІ з європейськими стандартами свободи преси".
Контекст:
За регламентом Верховної Ради підписаний президентом закон надалі мають опублікувати у газеті "Голос України". За три місяці після цього він набуде чинності.
13 грудня 2022 року законопроєкт "Про медіа" ухвалили в цілому. Його підтримало 299 нардепів. Зеленський підписав документ 29 грудня.
За словами члена комітету ВР із прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, нацменшин і міжнаціональних відносин, народного депутата Тараса Тарасенка, ухвалений документ є одним з обов'язкових пунктів, який відкриває Україні шлях до членства в Євросоюзі.
Оновлення національного законодавства у сфері аудіовізуальних послуг також є одним із зобов'язань України для початку переговорів щодо вступу до ЄС. Але, згідно з порівняльно-правовим аналізом, який оприлюднили "Українські новини", лише 10% положень законопроєкту стосуються директиви ЄС, решта – нововведення українських розробників.