"Північний потік – 2" – як друга частина поганого кіно. Ти вже знаєш, чим закінчиться – Зеленський

Навіть після добудови "Північного потоку – 2" є ймовірність, що він не запрацює, зазначив Зеленський
Фото: president.gov.ua
Президент України Володимир Зеленський заявив, що тема газопроводу "Північний потік – 2" – одна з пріоритетних на порядку денному його зустрічі з главою Білого дому Джо Байденом у Вашингтоні 31 серпня. Про це глава держави сказав в інтерв'ю виданням The Washington Post, Libération, Funke Media, НВ і "Новая газета", повідомив пресцентр Офісу президента 19 серпня.

Зеленський зазначив, що час, який необхідний для запуску "Північного потоку – 2", Україна має використати для захисту своїх інтересів та енергобезпеки. Навіть після добудови газопроводу є ймовірність, що він не запрацює, додав президент.

"Але це довгий шлях, навіть якщо до повного завершення "Північного потоку – 2" залишається 1% робіт. Одна справа – побудувати газопровід, а інша – запустити його, на це потрібен час. Необхідно дотримуватися норм міжнародного права та міжнародних енергетичних стандартів. Потрібно враховувати також гарантії. Ми використаємо час для захисту власних інтересів", – сказав Зеленський.

Коментуючи угоду США і Німеччини щодо "Північного потоку – 2", а саме їхню роботу над фондом інвестицій на суму не менше ніж $1 млрд, який спрямують на розвиток поновних джерел енергії в Україні, Зеленський підкреслив, що країна втратить лише від припинення транзиту газу приблизно $2 млрд на рік. Окрім того, можливе зростання цін на газ для українських споживачів.

"Північний потік – 2" – це зброя... Це знаєте, як погане кіно, Nord Stream 2, друга частина. Ти знаєш, у принципі, чим закінчиться. Європейці, у принципі, розуміють і зараз бачать, який дефіцит штучно – Росія може собі дозволити – створили із ціною на газ. Тому ми знаємо кінець цього фільму, але однаково йдемо, дивимося це кіно і віримо, що воно якось по-іншому закінчиться", – резюмував глава держави.

Контекст:

"Північний потік – 2" має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – більше ніж 1200 км. Будівництво газопроводу почали 2018 року. Із кінця 2019 року проєкт і компанії, які беруть участь у ньому, – під американськими санкціями, які неодноразово розширювали.

Будівництво заморожували 2019 року, коли було добудовано 93% газопроводу, за рік, у грудні 2020 року, його відновили.

Оператор газопроводу Nord Stream 2 AG у липні 2021 року зазначав, що "Північний потік – 2" готовий на 99%. 17 серпня радіостанція Deutsche Welle повідомляла, що будівництво "Північного потоку – 2" планують завершити 23 серпня. Незважаючи на це, Зеленський підкреслив, що ще раз звернеться до Байдена з проханням втрутитися під час їхньої зустрічі в Білому домі.

Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви й Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.

Адміністрація Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак наприкінці травня Байден назвав "контрпродуктивним" із погляду відносин із Європою введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газопровід "практично закінчено".

Німеччина і США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу "Північний потік – 2". Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії і закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України". Згідно з угодою, транзит через Україну після введення в дію газопроводу має бути продовжено на 10 років (чинний контракт на транзит завершується 2024 року).