Подоляк пояснив кадрові рішення Зеленського у СБУ і повідомив про ще два звільнення

Подоляк назвав дії президента "системним підходом до трансформацій у спецслужбах України"
Фото: Михайло Подоляк / Facebook
Кадрові перестановки у Службі безпеки України пов'язані з необхідністю проведення реформи відомства й боротьбою з контрабандою. Про це в коментарі агентству "Інтерфакс-Україна" заявив 26 липня радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.

"Для президента принципово значно активізувати роботу СБУ для того, щоб нарешті поставити крапку в усіх контрабандних схемах. На жаль, не бачили достатньої роботи служби на цьому напрямі останнім часом. Також серед ключових причин – необхідність підготувати СБУ до реформи, яка почнеться після ухвалення відповідного закону", – сказав він.

За словами Подоляка, "є також відповідні рішення" щодо начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ генерала Андрія Наумова, який фігурував у справі про підготовку замаху як можлива жертва, і радника голови СБУ Андрія Трипілки.

Кадрові зміни у СБУ "відображають необхідність в ефективній роботі СБУ з першого дня проведення реформи", заявив Подоляк і назвав дії президента "системним підходом до трансформацій у спецслужбах України".

"Зазвичай після ухвалення будь-якого базового закону витрачаються ще мінімум пів року для адаптації, підготовки змін, якихось процедурних моментів. Зараз служба повинна бути готова з першого дня від старту реформи, щоб не було паузи в ефективності в нових умовах", – додав він.

Контекст:

23 липня 2021 року "Українська правда" повідомила про те, що Зеленський звільнив першого заступника голови Служби безпеки України генерал-майора Руслана Баранецького. В ОПУ спочатку спростовували це, заявляючи, що "указів щодо звільнення заступника голови СБУ Баранецького немає".

Сьогодні указ про звільнення Баранецького опублікували, президент ухвалив ще низку кадрових рішень щодо заступників голови відомства Івана Баканова і заявив, що альтернативи реформі СБУ "немає і не буде". Після рішень Зеленського в Баканова залишилося троє заступників.

Реформа СБУ – одна з головних реформ, яку потрібно провести новій владі України, говорив наприкінці липня 2019 року посол Євросоюзу Хюг Мінгареллі, який завершував свою місію в Україні.

Законопроєкт про реформу СБУ №3196 зареєстрували у Верховній Раді 10 березня 2020 року. Після доопрацювання в комітеті його в жовтні 2020-го зареєстрували знову в новій редакції як №3196-д. Верховна Рада ухвалила законопроєкт за основу 28 січня 2021 року.

Як повідомляла пресслужба СБУ, документ передбачає низку змін в роботі відомства, зокрема демілітаризацію, відмову від "невластивих спеціальним державним органам функцій", оптимізацію кадрового складу і впровадження гнучкої структури СБУ. Також пропонують розширити вектор контррозвідувальної роботи і вдосконалити співпрацю зі спецслужбами інших країн.

Реформування Служби безпеки України передбачає переорієнтацію її функцій, передусім – на захист критичної інфраструктури, збереження економічних функцій СБУ не передбачено.