Зеленський провів кадрові зміни у СБУ – звільнив двох перших заступників Баканова
"Руслан Баранецький звільнений із посади першого заступника голови СБУ та звільнений від виконання обов'язків керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України", – зазначили в повідомленні.
З посади першого заступника голови СБУ – начальника Головного управління з боротьби з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ звільнено Василя Малюка.
"Сергій Андрущенко звільнений із посади заступника голови СБУ та переведений на посаду першого заступника голови СБУ й керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки", – повідомили в Офісі президента.
Зеленський також звільнив начальника департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ Олексія Корнійчука і Віталія Монастирецького – з посади начальника управління СБУ в Чернівецькій області.
В ОПУ заявили, що метою кадрових рішень є підготовка СБУ до системної трансформації в межах реформи відомства.
"Альтернативи реформі служби немає й не буде. Щойно парламент проголосує за реформу, ми маємо почати трансформацію в перший же день, не втрачаючи часу на адаптацію до ухваленого рішення", – пояснив Зеленський.
За його словами, роботу СБУ має бути посилено з урахуванням майбутніх змін. Зеленський також наголосив на важливій ролі спецслужби в боротьбі з контрабандою. В ОПУ додали, що за експертними оцінками, унаслідок діяльності контрабандистів Україна щорічно втрачає до 300 млрд грн.
На сайті СБУ Баранецького і Малюка поки вказано серед заступників Баканова. Після кадрових рішень Зеленського в Баканова залишилося троє заступників: Андрущенко, а також Володимир Горбенко і Олександр Якушев.
Контекст:
23 липня 2021 року "Українська правда" повідомила про те, що Зеленський звільнив Баранецького. В ОПУ це спростували, заявивши, що "указів щодо звільнення заступника голови СБУ Баранецького немає".
Реформа СБУ – одна з головних реформ, яку потрібно провести новій владі України, говорив наприкінці липня 2019 року посол Євросоюзу Хюг Мінгареллі, який завершував свою місію в Україні.
Законопроєкт про реформу СБУ №3196 зареєстрували у Верховній Раді 10 березня 2020 року. Після доопрацювання в комітеті його в жовтні 2020-го зареєстрували в новій редакції як №3196-д. Верховна Рада ухвалила законопроєкт за основу 28 січня 2021 року.
Як повідомляла пресслужба СБУ, документ передбачає низку змін в роботі відомства, зокрема демілітаризацію, відмову від "невластивих спеціальним державним органам функцій", оптимізацію кадрового складу і впровадження гнучкої структури СБУ. Також пропонують розширити вектор контррозвідувальної роботи та вдосконалити співпрацю зі спецслужбами інших країн.
Реформування Служби безпеки України передбачає переорієнтацію її функцій, передусім – на захист критичної інфраструктури, збереження економічних функцій СБУ не передбачено.