Політика "деолігархізації" Зеленського віддає суб'єктивізмом: правила змінюють для всіх, за винятком його покровителів – американський аналітик

Під час боротьби з Ахметовим Зеленський підтримує приємні стосунки зі своїм "найочевиднішим прибічником, мільярдером Ігорем Коломойським", пише виконавчий директор Школи громадських та міжнародних відносин Університету Балтимора
Фото: President Of Ukraine / Flickr
Адміністрація президента України Володимира Зеленського націлилася на бізнесмена Ріната Ахметова, одночасно не наважуючись діяти проти Ігоря Коломойського, на якого у зв'язку з корупцією наклали санкції США, написав 14 грудня в колонці для The Washington Times виконавчий директор Школи громадських та міжнародних відносин Університету Балтимора Айван Саша Шиен.

"Підтримка паном Ахметовим лідера української опозиції і колишнього спікера українського парламенту Дмитра Разумкова, який сьогодні стає все популярнішим, призвела до того, що Зеленський фактично оголосив війну Ахметову в листопаді, пов'язавши його з імовірною змовою, підтримуваною російськими силами. Час для конфлікту з Ахметовим вкрай невдалий: влада не накопичила вугілля для електростанцій, і країні загрожує вимкнення електрики. Якби не закупівля вугілля за кордоном ДТЕК Ахметова, Україна вже зіткнулася б з енергетичним колапсом. Зеленському не варто було починати фальшиву війну вдома, коли він може зіткнутися зі справжньою війною на своїх кордонах", – вважає експерт.

Він наголосив, що під час боротьби з Ахметовим Зеленський підтримує приємні стосунки зі своїм "найочевиднішим прибічником, мільярдером Ігорем Коломойським – олігархом, який підтримав його обрання і був головним інвестором президентської телекомпанії". Автор додав, що Коломойський користується пільгами: нещодавно ухвалений закон про оподаткування надр не торкнувся марганцю, яким володіє Коломойський, але податок на залізну руду, добуванням якої займаються підприємства Ахметова, зріс.

Шиен переконаний, що США мають гарантувати: їхня підтримка України не призведе до сліпого погодження з політикою Зеленського, яка може підірвати досягнутий за 30 років прогрес.

"Немає сумнівів у тому, що вплив олігархів у політиці України надмірний і потребує уваги. Але політика "деолігархізації", яку проводить Зеленський, віддає суб'єктивізмом, і це хибний хрестовий похід, породжений образою. Те, що правила змінюють для всіх, за винятком покровителів Зеленського, свідчить багато про що, – зазначив аналітик. – Але одне можна сказати напевно: якщо Зеленський і далі просуватиме ханжеське законодавство, яке є нещирим, його політика завадить проведенню необхідних реформ. Навіть гірше, він може вкинути країну в регіональну пожежу, яка потребуватиме втручання США та Європи. Офіційним особам США варто звернути на це увагу, поки не стало надто пізно".

Контекст:

11 листопада "Українська правда", посилаючись на джерела в оточенні Ахметова, написала, що стосунки бізнесмена та Зеленського почали псуватися після ухвалення закону про олігархів. За даними видання, на погіршення стосунків також вплинула манера спілкування, яку представники Офісу президента дозволяли собі в розмовах з Ахметовим та його командою.

Бізнесмен назвав неправдою повідомлення про те, що представники ОП у розмовах із ним та його командою дозволили собі таку манеру спілкування, яка призвела до погіршення стосунків. "Я з усіма спілкуюся шанобливо й із собою нікому не дозволю говорити по-хамськи", – наголосив Ахметов.

24 листопада конфлікт між командою президента та Ахметовим загострився. Нардепи від пропрезидентської сили "Слуга народу" заявили про рішення бойкотувати телеканали "Україна" та "Україна 24", які належать бізнесменові. Парламентарі звинуватили канали в поширенні фейків, маніпуляцій та "публічних безпідставних образах тих, хто заважає олігарху". "Ніколи не погодимося з використанням телеканалів та журналістів для шантажу держави і суспільства задля лобіювання бізнесових та політичних інтересів власників", – ідеться в заяві.

У "Медіа Групі Україна", куди входять телеканали "Україна" та "Україна 24", відповіли, що журналісти цих ЗМІ дотримуються стандартів та принципів свободи слова. У медіагрупі зазначили, що телеканали не можуть замовчувати важливі теми, зокрема щодо спецоперації із затримання вагнерівців та офшорів президента.

Під час пресмарафону 26 листопада Зеленський заявив, що на початок грудня нібито готували державний переворот за участю Ахметова. "У нас є не лише агентурна інформація, а й звукова інформація, де, скажімо так, представники України з представниками Росії обговорюють участь Ріната Ахметова у держперевороті в Україні", – сказав він. Зеленський назвав це "підставою Ахметова". "Я вважаю, що це операція, його втягують у війну проти держави України. Вважаю, що він розпочав її, вважаю, що це буде його велика помилка, бо не можна воювати проти свого народу, проти президента, який обраний народом України", – додав президент.

Ахметов назвав звинувачення Зеленського "суцільною брехнею". Він пообіцяв і надалі "захищати вільну Україну, вільну економіку, демократію і свободу слова". "І зроблю все від себе залежне, щоб авторитаризму та цензури в Україні не було", – заявив бізнесмен.