Політолог Золотарьов: Глава Бюро економічної безпеки має розуміти, як боротися з податковими махінаціями, і мати досвід протидії економічним правопорушенням

Андрій Золотарьов: Усувати від конкурсу людей з успішним досвідом боротьби зі злочинцями категорично не можна
Фото: glavcom.ua
Недопущення людей із досвідом роботи у правоохоронних структурах до конкурсу в Бюро економічної безпеки – небезпечна помилка, яка загрожує втратою контролю держави над економічною сферою, главою БЕБ має стати людина з досвідом боротьби з податковими махінаціями і протидії економічним правопорушенням. Таку думку висловив політолог, керівник аналітичного центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов на своїй сторінці у Facebook.

"Добігає завершення конкурс на вибір директора Бюро економічної безпеки. І ось коли рішення вже буквально на підході, представники "Української ради бізнесу" вирішили висловити свою думку щодо умов проведеного конкурсу. Панове бізнесмени вважають, що для економічної безпеки держави у службовців Бюро економічної безпеки не має бути досвіду роботи в українських правоохоронних структурах. Кажуть, "погана інституціональна пам'ять". На мою скромну думку, такі заяви бізнесу (до речі, це позиція всіх членів УРБ чи верхівки асоціації?) – небезпечна помилка, яка загрожує втратою контролю держави над економічною сферою", – написав експерт.

Він додав, що економічні злочини скоюють досвідчені шахраї, які добре знаються на схемах з обману держави, ухиленні від податків і відмиванні грошей.

"Очевидно, що для виконання поставлених завдань співробітник, а тим більше глава БЕБ, має розуміти, як боротися з поширеними схемами "кидка" держави на гроші, і мати необхідний досвід протидії економічним правопорушенням і податковим махінаціям", – зазначив Золотарьов.

Політолог навів приклад запуску НАБУ, який, на його думку, продемонстрував недоліки набору в нову структуру недосвідчених співробітників.

"Досвід НАБУ, коли з досвідченими верховодами стали боротися колишні студенти і невдалі адвокати, продемонстрував усі недоліки вибору недосвідчених співробітників для такої роботи. Скільки вже весен минуло, а довгоочікуваних посадок корупціонерів усе немає і немає. Навіть тактичних шкарпеток для спецпризначенців не відпрацювали за 300 грн за пару. Галасу багато, піару багато, а замість результату – гучний пшик, від якого не стало легше ні державі, ні бізнесу, ні суспільству. Усувати від конкурсу людей з успішним досвідом боротьби зі злочинцями категорично не можна. Експертиза і професіоналізм – два чинники, які мають визначати вибір як глави нової структури, так і звичайних співробітників БЕБ", – переконаний Золотарьов.

Контекст:

На конкурс на посаду глави БЕБ заявки подали 59 учасників, допустили до участі 48 кандидатів. У завершальний етап потрапили три кандидата із 12, які були на співбесіді: голова Державної фіскальної служби Вадим Мельник, член ради Нацбанку України, екснардеп від Партії регіонів Василь Горбаль і прокурор Офісу генпрокурора Аттіла Ковчі.

Кабінет Міністрів України 20 серпня своїм розпорядженням призначив главою Бюро економічної безпеки Мельника.

Закон про створення Бюро економічної безпеки Верховна Рада ухвалила у другому читанні 28 січня 2021 року. Президент України Володимир Зеленський підписав його 22 березня.

У законі йдеться, що Бюро економічної безпеки України – це центральний орган державної влади, правоохоронний орган, який має виявляти, припиняти, розслідувати і викривати кримінальні злочини у сфері економіки, що створюють загрозу життєво важливим інтересам України, а також запобігати їх вчиненню. Бюро матиме відповідні повноваження Служби безпеки України та податкової міліції. Роботу БЕБ буде безпосередньо координувати Кабмін.