Польща не заохочуватиме українців повертатися додому – посол
Польща залишатиметься нейтральною в питанні повернення українських біженців в Україну – не заохочуватиме і не перешкоджатиме їм. Про це заявив посол Польщі в Україні Ярослав Гузи в інтерв'ю "Німецькій хвилі", опублікованому 13 березня.
"Польща залишатиметься абсолютно нейтральною до цієї проблеми. Тобто не буде ні заохочувати, ні перешкоджати. Це питання рішення українських громадян, які перебувають у Польщі. Чи вони вирішуватимуть повертатися, чи ні", – сказав він у відповідь на запитання щодо планів Польщі сприяти поверненню українських біженців в Україну.
Водночас дипломат зауважив, що Польща зацікавлена в українцях, які дуже важливі з погляду польського ринку праці.
"Я маю на увазі дефіцит робочої сили. Я можу собі уявити ситуацію, коли роботодавець, наприклад, який працевлаштовує українців, переконує їх залишитися, тому що йому буде важко знайти їм заміну. Але це не ті речі, на які польська влада якимось чином буде реагувати", – додав Гузи.
Посол також зауважив, що зараз польський уряд вирішує, як урегулювати питання довгострокового перебування українців у Польщі. Спецзахист і право на виплати для біженців у цій країні діють до кінця червня цього року, тоді як Рада Європейського союзу продовжила їх до березня 2025 року.
"Польща не є державою, яка соціально сильно забезпечує своїх громадян, тобто це не те місце, де можна комфортно жити на пільги і так далі. Тому деякі люди, наприклад, зі зрозумілих причин вирішують переїхати з Польщі до Німеччини, наприклад, до більш щедрої у цьому плані країни. Однак я переконаний, що ми маємо справу з тимчасовим рішенням, поки польський уряд думає про те, як урегулювати це в довгостроковій перспективі", – зауважив посол.
Контекст:
За даними ООН, через повномасштабне вторгнення РФ в Україну Польща прийняла понад 1,6 млн українських біженців, більше ніж половина з них мають тимчасовий захист країни.
Наприкінці січня 2024-го Politico з посиланням на європейських дипломатів повідомило, що Україна веде переговори з ЄС щодо встановлення нових міграційних правил, щоб сприяти поверненню більшої кількості українських біженців 2025 року для підтримки економіки країни.