Порошенко про плівки Bihus.іnfo: Використовувати питання полонених у політичній боротьбі – скотство
У четвертій і підсумковій частині "плівок Медведчука" фігурує Порошенко. Ідеться про бесіди, які стосуються обміну утримуваними особами. Зокрема, звільнення з полону "кіборга" Андрія (Рахмана) Гречанова, який повернувся в Україну в ніч на 1 грудня 2015 року.
Обмін українського полоненого мав відбутися 28 листопада, проте цього дня, згідно з плівками, Медведчук скасував обмін. Журналісти Bihus.info дійшли висновку, що обмін Гречанова гальмували, щоб зробити красиву картинку на камеру.
"Гречанова обміняють тільки 30 листопада. Обмінялися в режимі суворої секретності, жодних камер, таємно навіть від його сім'ї. Його опівночі привезуть в аеропорт "Бориспіль", куди з Парижа повернеться Порошенко. І тоді камери з'являться", – заявив журналіст Денис Бігус.
У пресслужбі партії назвали фейком слова Бігуса, а Порошенко сказав, що "використовувати питання заручників, полонених у політичній боротьбі – абсолютне скотство", але він "готовий і до цього".
"Повертаючись із паризького саміту по клімату, я твердо можу сказати, що ніхто мене не чекав, Рахмана привезли з Харкова. Я хочу скористатися цією можливістю і подякувати цьому справжньому воїну, захиснику України за відмову брати участь у спектаклі, який розгортається з однією метою – політичної атаки на опозицію і розповсюдження теорії "зради", під якою я прожив п'ять років. І яка чітко координувалася з Кремля, а зараз – я вже не знаю, як там [глава Офісу президента Андрій] Єрмак переговорюється із [заступником глави адміністрації президента РФ Дмитром] Козаком чи з [ексрадником президента РФ Владиславом] Сурковим і звідки він бере ці інструкції", – заявив Порошенко.
Він сказав, що пропозицію залучити Медведчука у процес обміну утримуваними особами озвучили на саміті лідерів Нормандської четвірки.
"Ці пропозиції прозвучали в тому числі й від [президента РФ Володимира] Путіна. І я на це погодився. Тому що я готовий, я хочу повторити, хоч із "чортом лисим" говорити, для того щоб повернути людей додому", – сказав Порошенко.
Експрезидент підтвердив, що до появи Медведчука в переговорному процесі було звільнено 1,5 тис. полонених. Загалом, за словами Порошенка, за перші два роки його президентства в Україну повернулося майже 3,3 тис. військовополонених.
Контекст:
11 травня генпрокурорка України Ірина Венедіктова підписала Медведчуку і його соратнику Тарасові Козаку підозри в державній зраді та замаху на розкрадання національних ресурсів. ЗМІ повідомили, що в будинку Медведчука в Києві й офісі ОПЗЖ СБУ проводила обшуки.
Після цього журналісти проєкту Bihus.іnfo опублікували три фрагменти плівок, де фігурує нібито Медведчук. У першій частині записів розмов, опублікованій 17 травня, лідер бойовиків "ЛНР" погрожував знищити колону бронетехніки України, якщо її просування не зупинять. Медведчук у відповідь повідомив йому, що Порошенко, який на той момент обіймав посаду президента України, передзвонив і "сказав, що дав команду повернути колону на Ізварине". Також у записах є розмова Медведчука з його помічником щодо Донецька і Луганська Дмитром Дорошенком у червні 2014 року, в якій вони обговорили вимоги терористів для організації переговорів.
Друга частина плівок, оприлюднена 24 травня, пояснює історію отримання Медведчуком української частини нафтопродуктопроводу "Самара – Західний напрямок".
31 травня з'явилася третя частина. У ній Медведчук обговорює з Кремлем постачання в Україну вугілля з окупованих територій.