Порошенко: Закон "Про освіту" поліпшив умови для опановування державної мови національними меншинами

Порошенко: Якщо ми обрали європейський шлях, то й діяти треба по-європейськи
Фото: ЕРА

Україна має прислухатися до думки європейських структур і національних меншин усередині країни щодо закону "Про освіту", заявив президент Петро Порошенко.

Президент України Петро Порошенко заявив, що новий закон "Про освіту" допоможе національним меншинам швидше оволодіти державною мовою, передає кореспондент "ГОРДОН". Про це президент сказав під час заходів 9 березня, присвячених дню народження великого українського поета Тараса Шевченка.

"Хочу наголосити, що новий закон "Про освіту" також суттєво поліпшив умови з опановування державної мови представниками національних меншин. Твердо відстоюючи свою позицію в діалозі із сусідами (так, ми маємо чути думку наших міжнародних партнерів, Венеціанської комісії і, що головне, – самих меншин усередині країни), ми відкриті для чесної розмови, для діалогу. І це правильно: якщо ми обрали європейський шлях... то й діяти треба по-європейськи і обов'язково прислухатися до голосу європейських структур", – сказав глава держави.

9 березня з дня народження Шевченка виповнюється 204 роки.

Після ухвалення 5 вересня 2017 року у другому читанні і в цілому українського закону "Про освіту", який розширив використання української мови в навчанні, Угорщина і низка інших країн висловили занепокоєння щодо майбутнього національних меншин в Україні.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що буде блокувати зближення України з ЄС і НАТО, поки Київ не внесе змін до документа.

Ініціативу передали на експертизу у Венеціанську комісію, яка сформулювала висновки 8 грудня. Києву запропонували внести зміни до 7-ї статті – стосовно недискримінації навчання недержавними мовами, що не є офіційними у Європейському союзі. Зокрема, йшлося про викладання в середній школі російською мовою.

Комісія не стала наполягати на зміні статті закону, але рекомендувала Україні вжити заходів щодо недопущення дискримінації мов національних меншин.

У Євросоюзі заявили, що Київ має врахувати рекомендації Венеціанської комісії.

14 лютого 2018 року Кабмін передав у Верховну Раду законопроект, у якому запропонував продовжити перехідний період упровадження мовної статті закону "Про освіту".

16 лютого Сіярто наполіг, що Україна має припинити дію документа і почати переговори із закарпатськими угорцями.

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич уважає, що Угорщина політизує ситуацію навколо мовної статті українського закону.