Представниця "Чесно": ЗМІ, громадські організації й мерів заблокували під час онлайн-обговорення з європарламентаріями містобудівної "реформи" – законопроєкту №5655
"11 липня відбулося обговорення містобудівної "реформи". З учасників були заявлені лідерка партії "Слуга народу" і авторка законопроєкту №5655 Олена Шуляк, віцепрем'єр Олександр Кубраков і його заступниця Олександра Азархіна. Обговорення мало відбутися з нашими європейськими партнерами. Називався захід "Комітет регіонів і Європарламент по №5655"... Тут варто сказати, що до прийняття №5655 у другому читанні діалогу зі стейкхолдерами, по суті, не було. Що ж відбувається зараз? Під час чергової zoom-зустрічі з європейськими партнерами всіх опонентів повикидали", – написала Федорів.
За її словами, всіх опонентів законопроєкту №5655 просто від'єднували від zoom-кола під час онлайн-зустрічі, де, окрім українських депутатів і чиновників, були депутати Європарламенту.
"Коли рух "Чесно" викинули, виникло відчуття, що організатори вирішували, що ж із нами всіма робити. Повторна спроба дала зрозуміти, що організатори вирішують, коли і чи можуть долучити організації до обговорення... Ми намагалися зайти знову, але дива не сталося. Ті, хто просувають диджиталізацію як здобуток №5655, зокрема віцепрем'єр Михайло Федоров і представник TAPAS, брали участь в онлайн-заході й укотре не змогли під час zoom-дзвінка допомогти стейкхолдерам із приєднанням до дискусії. От така вона, реальність диджиталізації й рівність доступу", – пише Федорів.
Після руху "Чесно" викинули представницю Інституту законодавчих ідей, представницю архітекторів Анну Кирій, редакторці відділу політики "Дзеркала тижня" Інні Ведерніковій також не дали доступу до конференції, повідомила активістка. Також із зустрічі викинули Асоціацію міст України і майже 10 мерів, зокрема мерів Києва, Львова, Миколаєва й Житомира.
"Це не вперше міністерство Кубракова бере участь у заходах, де опоненти містобудівної "реформи" – громадські організації, представники місцевого самоврядування, ЗМІ – сприймаються урядом як контактний зоопарк. Нас кличуть на подію в онлайн-форматі, де можна заблокувати звук або відключити від зустрічі. Більше того, після таких заходів, де громадські організації прямим текстом наголошували на тому, що імплементація законопроєкту неможлива, бо громадяни вимагають вето і є ризики, міністерство Кубракова все одно комунікувало подію так, як йому було вигідно", – написала представниця руху "Чесно".
Контекст:
Верховна Рада підтримала проєкт закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності" у першому читанні 1 липня 2021 року. Автори документа запропонували зміни до шести кодексів і 21 закону. Вони розраховують, що ухвалення проєкту закону не лише дасть змогу знизити корупційні ризики й підвищити публічність і прозорість у цій галузі, а й чітко визначить права, обов'язки, відповідальність учасників будівництва.
1 грудня 2022 року законопроєкт зняли з розгляду парламенту. На його доопрацюванні наполягали Асоціація міст України, мери міст, Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), Міністерство культури та інформполітики, Національна спілка архітекторів України.
13 грудня Верховна Рада ухвалила законопроєкт у цілому. За нього проголосувало 228 депутатів. Документ досі на підписі у президента.