Представник США на Кримській платформі їде до Києва на три дні, Меркель на саміті не буде – ЗМІ

Візит міністра транспорту США Буттіджича до Києва, за даними ЗМІ, триватиме три дні
Фото: ЕРА
Екскандидат у президенти США і міністр транспорту країни Піт Буттіджич, який представлятиме Вашингтон на саміті Кримської платформи, залишиться у Києві на три дні. Про це, посилаючись на свої джерела, написала "Європейська правда".

За даними видання, Буттіджич, за погодженням із президентом країни Джо Байденом, проведе у Києві стільки часу, щоб краще вивчити Україну.

Приїзд Буттіджича до Києва дійсно важливий, це не візит ввічливості та "точно не "зрада", пише автор статті, редактор "Європейської правди" Сергій Сидоренко.

"Якщо хтось очікував візиту Байдена до Києва, то це були марні очікування від початку. Віцепрезидентка США Камала Гарріс за розподілом обов’язків взагалі не опікується зовнішньою політикою. І тому вибір Піта Буттіджича як спецпосланника президента є дуже цікавим", – ідеться в статті.

Буттіджич – нова зірка американської політики, його вважають одним із фаворитів Байдена, пише Сидоренко. Він зазначає, що політику пророкують "велике майбутнє і не виключають навіть його обрання главою держави у близькому майбутньому".

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель, за даними видання, все-таки не залишиться в Києві 23 серпня. Шанси на те, що Меркель, яка в неділю зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським, передумає і залишиться на саміт, призначений на ранок понеділка, Сидоренко вважає примарними.

Прессекретар Зеленського Сергій Никифоров говорив, що Україна запросила Меркель залишитися у країні 23 серпня, щоб узяти участь у саміті Кримської платформи, але про це у програмі її візиту не йдеться.

На думку Сидоренка, це рішення Меркель схоже на жест, який має значення у політиці.

"А оскільки не буде Меркель, то не поїде до Києва і Еммануель Макрон", – констатував журналіст.

Францію і Німеччину на саміті представлятимуть на рівні очільників міністерств закордонних справ.

Контекст:

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.

Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини й захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав й урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.

Формат Кримської платформи став необхідним після того, як президент України Володимир Зеленський "кілька разів безрезультатно намагався порушити питання деокупації Криму на міжнародних майданчиках", зокрема під час саміту країн "Нормандської четвірки" у 2019 році, говорив заступник голови Офісу президента Ігор Жовква.

Офіційно діяльність Кримської платформи розпочнуть на інавгураційному саміті 23 серпня. На ньому планують ухвалити документ під назвою "Кримська хартія", який засудить політику Росії щодо окупованого Криму.

У міністерстві закордонних справ Росії назвали "нелегітимними" спроби України повернути окупований Росією Крим, зокрема за допомогою ініціативи "Кримська платформа".

РФ дуже болісно реагує на ініціативу, говорив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. "Немає такої країни у світі, у МЗС якої б не звернулися російські дипломати з вимогою не брати участі в самітl", – повідомляв керівник МЗС України.

За інформацією "Європейської правди", в РФ вірили, що можуть зірвати саміт, і "кинули на це всі сили": шантажували і тиснули на учасників, унаслідок чого кілька країн відкликало згоду на участь у саміті.

Участь у саміті підтвердили 44 країни і організації, розповів Кулеба 19 серпня. На рівні президентів і керівників урядів буде представлено 13 країн, також буде президент Євроради Шарль Мішель.

Буттіджич був суперником Байдена на президентських виборах 2020 року, його висували від Демократичної партії. Під час праймеріз він встиг здобути перемогу у штаті Айова, однак 1 березня заявив про рішення завершити участь у перегонах.

У вересні Буттіджич увійшов до команди перехідного періоду і консультаційної ради Байдена. У лютому 2021 року, за два тижні після того, як Байден обійняв посаду президента США, Буттіджича призначили на посаду міністра транспорту. Він став першим відкритим геєм, затвердженим на посаду в уряді США.