"Прилетіла людина, привітала. Який державний переворот?" Шустер підтвердив, що Ахметов був на його дні народження
В ефірі токшоу телеведучий обговорював із гостями програми розслідування "Української правди" про святкування його дня народження у Вільнюсі. Редакція токшоу звернула увагу, що розслідування УП містило кадри оперативної зйомки, зроблені на святкуванні таємно. Шустер бачить у матеріалі "Української правди" натяк на те, що він нібито зі своїми гостями та Ахметовим готував державний переворот. Водночас у матеріалі йшлося, що, за інформацією джерела УП у політичних колах, у Вільнюсі Ахметов обговорював можливих кандидатів на майбутніх парламентських та президентських виборах.
Шустер зазначив, що на святі були його друзі з України та Литви, прилетіли його діти з Італії. "Зрештою виявилося, що нас усіх записували, і "Українська правда" вийшла з фільмом "Одного разу у Вільнюсі", як "Одного разу в Америці", але там підтекст був не мафіозний, а підтекст був такий, що, можливо, навіть ми держпереворот там готували", – заявив журналіст.
Головний редактор видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов попросив телеведучого все ж таки відповісти, чи був Ахметов на його святі і чи обговорював він там із кимось із присутніх спробу державного перевороту, про який говорив президент Володимир Зеленський.
"Ну прилетіла людина, привітала. Ну і все. Який державний переворот? Узагалі, хто говорив про політику? Я зі своїми дітьми обговорюватиму це чи як? Чи з ким – із литовськими парламентаріями? Чи із [засновником видання "ГОРДОН"] Дмитром Гордоном, чи з ким я це обговорюватиму? Це чиста абсолютна маніпуляція!" – сказав Шустер.
У програмі заявили також, що відео журналістам "передали з Офісу президента", а саме розслідування "підіграє владі".
"Звичайно, ми звернулися вже до поліції України. Звичайно, зараз я звернувся до парламентарів Литви, щоб усе ж таки з'ясувати, хто вів цю зйомку. Вона незаконна і реально ставить під загрозу безпеку самої Литви",– додав Шустер.
Юристка, голова правління Національної асоціації українських медіа Тетяна Котюжинська повідомила, що студія Савіка Шустера звернулася до неї по коментар щодо цього розслідування. На її думку, журналісти "Української правди" порушили право на недоторканність приватного життя, оскільки розслідування базується на відеоматеріалах стеження за приватними особами, "жоден з яких не є державним службовцем або особою, яка отримує бюджетні кошти, або виконує делеговані державою функції".
"Якщо Рінат Ахметов був у Литві та привітав Савіка Шустера з днем народження, то це подія приватного життя, і така інформація навряд чи буде визнана суспільно необхідною Європейським судом із прав людини", – написала вона.
Автор розслідування Михайло Ткач із цим не згоден. У своєму Facebook він пояснив, що вважає святкування дня народження Шустера таким, що має суспільний інтерес, оскільки там перебували особи, які зовсім нещодавно обіймали високі державні посади, а також власник найбільших бізнес-структур у країні.
"Я багато бачив, але щоб юристка змогла назвати Арсена Авакова, який менше ніж пів року тому був міністром внутрішніх справ, приватною особою – це вперше... Якщо хтось хоче чаювати з Аваковим і Ахметовим, то має бути готовий до того, що про це стане відомо суспільству", – наголосив він.
Журналіст також підкреслив, що не згадує в цьому матеріалі про ресторани та готельні комплекси, оренду чартерного літака, і не називає всіх гостей, оскільки це особиста справа Шустера.
Контекст:
Розслідування "Української правди" про день народження Шустера було опубліковано в YouTube 30 листопада. У нього вже понад 1 млн переглядів.
Матеріал з'явився на тлі чуток про конфлікт між Зеленським та Ахметовим, якого вважають найбагатшим громадянином України. Журнал "Forbes Україна" оцінює його статки у $7,6 млрд.
Аваков говорив, що на дні народження Шустера "у нього не було жодних окремих зустрічей із гостями". "Склад гостей мені обговорювати некоректно: я не репортер, я гість. Коректно самому Савіку, якщо вважатиме за потрібне", – наголосив колишній міністр.
1 грудня у коментарі "Українській правді" Шустер сказав, що своє 69-річчя він вирішив відсвяткувати із друзями на батьківщині. "Я показав їм мою Литву, розповів про історію Великого князівства Литовського, що тягнеться ледь не до Москви, мої гості дізналися, чому до радянської, а потім нацистської окупації Вільнюс називали Північним Єрусалимом, яким символом було кафе Neringa для багатьох дисидентів", – розповів журналіст. За його словами, цими днями сучасна політика "його мало цікавила".
Він також зазначив, що у 1971 році список гостей його свята, найімовірніше, опинився б у КДБ. "Зараз, сподіваюся, інші часи, і список гостей на моєму дні народження я залишу при собі", – додав він.
Ахметов, як заявили в "Українській правді", коментувати розслідування відмовився.
3 грудня лікар та телеведучий Євген Комаровський в інтерв'ю блогеру Анатолію Шарію, якого в Україні підозрюють у держзраді, підтвердив, що Ахметов був на дні народження Шустера у Вільнюсі. "Звичайно, був, ну був. Він прийшов на день народження і зник після цього. І все. [Спілкувалися] про Савіка Шустера. Він говорив дуже приголомшливий тост за здоров'я людини, яка обходиться йому дуже дорого. Тому що Шустер не погоджує з ним нічого і робить, що хоче. А потім на нього [Ахметова] наїжджає влада і він втрачає гроші", – сказав педіатр.