Пристайко: Мене зачепило, що Рубіо демонстративно поїхав із саміту G7 разом із Трампом. Це сигнал Україні
Передчасний від'їзд із саміту G7 у Канаді держсекретаря США Марко Рубіо разом із президентом Америки Дональдом Трампом є неприємним сигналом для України. Про це заявив колишній посол у Великобританії, ексміністр закордонних справ України Вадим Пристайко в ефірі Radio NV, відео 20 червня опублікували у YouTube.
Дипломат вважає, що Трамп не втікав від імовірної зустрічі на полях "Великої сімки" із президентом України Володимиром Зеленським, хоч така думка є в інфопросторі. Пристайко пригадав, що випадки, коли президент США достроково покидав захід через "страшенну зайнятість", скасовуючи зустріч з українцями, бували й раніше.
"Це завжди була внутрішня дипломатична трагедія, яку ми намагалися якось вирішити, і не завжди успішно. Але був завжди компроміс. У таких випадках державний секретар Сполучених Штатів як друга людина на цьому напрямку залишався. І на наступний день на саміті лідерів сприймали представника Сполучених Штатів, державного секретаря, нормально. Це був достатній знак: "Вибачте, президент – ні, але державний секретар", – наголосив Пристайко.
Однак, каже він, цього разу Рубіо демонстративно покинув G7 разом із Трампом, скасувавши будь-яку американсько-українську зустріч лідерів на високому рівні.
"Те, що Марко Рубіо демонстративно поїхав із президентом Трампом назад, – це трохи мене зачепило, чесно кажучи, як дипломата. Можна було спокійно розіграти той самий відомий сценарій, Рубіо б залишився ще. Що там летіти з тієї Канади до Сполучених Штатів? Чотири години – і ти вже у Вашингтоні", – зазначив ексміністр.
Попри те, що Білий дім пояснив достроковий від'їзд Трампа з Канади ситуацією на Близькому Сході, дипломат вбачає в ньому сигнал і для України.
"Це неприємний сигнал. Це означає, що вони навіть не намагаються зберегти обличчя. Це прямолінійний сигнал нам, що ми не зацікавлені, щонайменше на цьому етапі, вам допомагати", – підкреслив Пристайко.
Контекст:
Президент України Володимир Зеленський заявляв, що буде особисто брати участь у саміті "Групи семи" в Канаді. Там, зокрема, очікували на його переговори з Трампом про ймовірне придбання Україною нових партій зброї. Проте президент США 16 червня достроково покинув саміт. У Білому домі пояснили це "подіями на Близькому Сході".
Financial Times 18 червня написала, що Трамп завчасно покинув G7 через незацікавленість у зустрічі із Зеленським і роздратування через президента Франції Еммануеля Макрона.