Призначення Рудик головою партії – помилка Вакарчука – нардеп від "Голосу" Юрчишин
У Кіри Рудик немає політичного досвіду, покидаючи партію, засновник "Голосу", український музикант Святослав Вакарчук покладався на її управлінські якості. Але призначення Рудик головою політсили було помилкою Вакарчука, вважає народний депутат від "Голосу" Ярослав Юрчишин. Про це він заявив в інтерв'ю виданню "Главком", опублікованому 23 березня.
"Слава не знав Кіру дуже добре, він узагалі не знав її до виборів, але, зважаючи на той публічний імідж успішної людини у сфері IТ, він покладався на її управлінські риси. Як на той момент були певні ризики, так вони і досі зберігаються", – сказав нардеп.
За словами Юрчишина, вступаючи на посаду, Рудик відразу запропонувала переписати статут партії, щоб "набрати на себе якомога більше повноважень".
Під час місцевих виборів "Голос" покинуло багато людей, ці зміни в партії подавали як пошук "більш ефективних гравців". Пізніше, як зазначив Юрчишин, було "викидання" з правління партії Сергія Притули, а на це наклався відхід від керівництва фракції "Голос" Сергія Рахманіна.
Реальний же злам стався наприкінці літа минулого року, коли приблизно 10 депутатів, які "мали інший погляд, ніж керівництво фракції", почали "відтискати від партійних дискусій", розповів нардеп.
"На наші питання про те, чи були у керівництва якісь домовленості з Банковою, у результаті яких Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) зобов'язали повернути кошти держфінансування для "Голосу", відповіді немає", – підкреслив Юрчишин.
Потім, за словами депутата, з'явилася публічна позиція Рудик про ймовірну коаліцію зі "Слугою народу", "хоча на фракції це питання жодного разу не розглядалося". А пропозицію розглянути це питання блокували.
"І стало зрозуміло, що зараз будуть шукати якийсь формальний привід, аби застосувати до нас санкції. І його було знайдено – це голосування за направлення до Конституційного Суду законопроєкту щодо призначення президентом керівників НАБУ і ДБР, – пояснив Юрчишин. – Як на мене, її призначення головою партії було помилкою Слави, але це і помилка всіх, хто його на той момент підтримав".
У коментарі НВ 22 березня Юрчишин говорив, що виключення з партії його самого і ще п'ятьох нардепів – питання часу. Причиною цього він називав голосування в Раді за передання на аналіз КСУ законопроєкту про процедуру призначення керівників НАБУ і ДБР.
"У нас світоглядні розходження з питань розвитку партії та позиціонування. Наприклад, керівництво партії та фракції реєструє законопроєкт, який знижує здатність НАЗК перевіряти партійні фінанси. Членам фракції його навіть не показали", – зазначав нардеп.
У "Голосі" повідомили, що нікого не виключали, але зробили попередження шістьом нардепам: Юрчишину, Романові Лозинському, Соломії Бобровській, Олександрі Устіновій, Ользі Стефанишиній і Володимирові Цабалю.
У парламентську фракцію "Голосу" входить 20 осіб. Заснував політсилу український музикант Святослав Вакарчук. Він презентував партію "Голос" у травні 2019 року, на парламентських виборах, які відбулися в липні, політсила набрала 5,82% голосів виборців, що дало їй змогу потрапити до Верховної Ради.
11 червня 2020 року Вакарчук повідомив, що зареєстрував у парламенті заяву про складання депутатського мандата. Музикант сказав, що його основною метою було привести в парламент "нових, фахових, порядних, патріотичних людей" і частково це завдання він вважає виконаним. Оскільки в Раді не набралося голосів за рішення про позбавлення Вакарчука мандата, фракція позбавила його повноважень через застосування норми про імперативний мандат.
Замість Вакарчука партію очолила нардепка Рудик.
Наприкінці січня у фракції змінилося керівництво: замість Рахманіна її головою став Ярослав Железняк. 8 лютого стало відомо, що шоумен Притула більше не є заступником голови партії "Голос".
На тлі цих повідомлень ЗМІ почали писати про розкол у партії.