Профільний комітет Ради схвалив законопроєкт про обіг канабісу з медичною і науковою метою

Законопроєкт подали в Раду 2 червня
Фото: depositphotos.com
Комітет Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування 30 червня підтримав законопроєкт №5596ро внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу конопель в медичних цілях, науковій та науково-технічній діяльності". Про це повідомило агентство "Інтерфакс-Україна".

Водночас комітет відхилив альтернативний законопроєкт №5596-1 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу рослин коноплі в промислових, медичних та наукових цілях".

Як повідомила у Facebook нардепка від "Голосу" Ольга Стефанишина, за законопроєкт проголосувало 11 членів комітету з 15.

"Цей законопроєкт – про ліки для 2 млн хворих, серед яких майже 20 тис. діток із важкою епілепсією, онкохворі, паліативні хворі, пацієнти з розсіяним склерозом та інші захворювання", – написала вона.

Контекст:

Проєкт закону №5566 внесли в Раду 2 червня. Ініціаторами стали група нардепів від фракцій "Слуга народу", "Європейська солідарність" і "Голос", а також позафракційні парламентарії. Як повідомляла співавторка документа, нардепка від "Слуги народу" Євгенія Кравчук, законопроєкт передбачає, що буде введено посилений контроль за обігом канабісу з медичною і науковою метою через запровадження електронного реєстру всіх препаратів, відпуск виключно за електронними рецептами від лікаря, ліцензування будь-якої діяльності, пов'язаної з обігом медичного канабісу, а також звітність та надання інформації органам контролю.

Верховна Рада України минулого скликання спробувала врегулювати питання легалізації канабісу в Україні, але не встигла. Законопроєкт №10313, що дозволяв вирощування конопель із науковою, промисловою, навчальною і медичною метою, зареєстровано 20 травня 2019 року. Документ додали до порядку денного Верховної Ради 6 червня, але депутати не почали його розглядати.

У жовтні 2020 року Офіс президента України порушив питання можливої легалізації у країні медичних препаратів на основі канабісу. У команді глави держави заявили, що йтися може тільки про препарати медичного характеру, які необхідні людям, що мають тяжкі системні болі, украй тривожні й депресивні стани, посттравматичний стресовий розлад. В Офісі президента підрахували, що не менше ніж 2 млн українців потребують таких препаратів.

Президент України Володимир Зеленський 2019 року говорив, що легалізація марихуани поки що "не в пріоритеті", а в листопаді 2020 року голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія повідомив про підготовку законопроєкту про легалізацію медичного канабісу.

У грудні 2020 року члени комісії з наркотичних засобів ООН, до якої входить 53 держави, ухвалили рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я і виключили канабіс, який використовують із медичною метою, із категорії особливо небезпечних наркотиків у світі, до яких належить, наприклад, героїн. Однак марихуана, як і раніше, є в переліку наркотиків, заборонених для використання з немедичною метою. США і європейські країни голосували за, Україна утрималася.

У квітні 2021 року Кабінет Міністрів України розширив перелік дозволених препаратів, прибравши деякі ліки на основі канабісу зі списку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.