У Раду подали законопроєкт про обіг канабісу з медичною і науковою метою
Ініціаторами стала група нардепів від фракцій "Слуга народу", "Європейська солідарність" і "Голос", а також позафракційні парламентарії.
Тексту документа поки немає на сайті Ради.
"Базово законопроєкт про те, щоб в Україні був обмежений прозорий і контрольований обіг канабісу. І виключно ️ в медичних та наукових цілях", – повідомила у Facebook одна з його авторів, нардепка від "Слуги народу" Євгенія Кравчук.
Вона нагадала, що 2020 року ООН виключила канабіс із пункту 4 Конвенції про наркотичні засоби.
"В Україні діє урядова постанова про перелік наркотичних засобів і психотропних речовин, який структурує ці речовини на три так звані таблиці. Речовини, які відносять до першої, – повністю заборонені. Канабіс належить саме до першої таблиці. Через неможливість використовувати канабіс як медичний засіб страждають онкохворі, ветерани війни та паліативні пацієнти", – заявила Кравчук.
Нардепка повідомила, що в разі ухвалення запропонованого законопроєкту "українські пацієнти нарешті отримають доступ до лікування та полегшення перебігу складних захворювань, що відповідає сучасній світовій практиці; українські науковці та фармацевтична індустрія зможуть проводити клінічні випробування за міжнародними стандартами; розвиток фармацевтичної галузі сприятиме залученню інвестицій в економіку; Україна доєднається до 56 країн світу, які вже успішно використовують коноплі в медичних цілях, що сприяє розвитку їхньої медицини".
За словами Кравчук, законопроєкт передбачає, що буде введено посилений контроль за обігом канабісу в медичних і наукових цілях, за допомогою електронного реєстру всіх препаратів, відпускання виключно за електронними рецептами від лікаря, ліцензування будь-якої діяльності, пов'язаної з обігом медичного канабісу, а також звітності та подання інформації органам контролю.
Контекст:
Верховна Рада України минулого скликання спробувала врегулювати питання легалізації канабісу в Україні, але не встигла. Законопроєкт №10313, що дозволяв вирощування конопель для наукових, промислових, навчальних і медичних цілей, зареєстровано 20 травня 2019 року. Документ був включений до порядку денного Верховної Ради 6 червня, але депутати не розглянули його.
У жовтні 2020 року Офіс президента України порушив питання можливої легалізації у країні медичних препаратів на основі канабісу. У команді глави держави заявили, що може йтися тільки про препарати медичного характеру, які необхідні людям, що мають важкі системні болі, вкрай тривожні й депресивні стани, посттравматичний стресовий розлад. В Офісі президента підрахували, що не менше ніж 2 млн українців потребують таких препаратів.
Президент України Володимир Зеленський 2019 року говорив, що легалізація марихуани поки "не у пріоритеті", а в листопаді 2020 року голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія повідомив про підготовку законопроєкту про легалізацію медичного канабісу.
У грудні 2020 року члени комісії з наркотичних засобів ООН, у яку входить 53 держави, ухвалили рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я і виключили канабіс, використовуваний із медичною метою, із категорії особливо небезпечних наркотиків у світі, до якої включено, наприклад, героїн. Однак марихуана, як і раніше, є в переліку наркотиків, заборонених для використання з немедичною метою. США і європейські країни голосували за, Україна утрималася.
У квітні 2021 року Кабінет Міністрів України розширив перелік дозволених препаратів, прибравши деякі ліки на основі канабісу зі списку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.