Путін назвав умову транзиту російського газу через Україну після 2024 року

Путін: Ми готові і після 2024 року транзитувати газ через територію України
Фото: EPA
Президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія продовжить транзит газу через українську газотранспортну систему і після 2024 року, якщо будуть контракти на його постачання в Європу. Про це він сказав 20 серпня на пресконференції в Москві після зустрічі з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель, трансляцію вів YouTube-канал "Настоящее время".

"Я запевнив федеральну канцлерку, що ми повністю виконаємо всі свої зобов'язання щодо транзитного контракту. Навіть після того, як вона покине пост канцлера, Росія буде виконувати всі взяті на себе зобов'язання. Ми робимо це зараз і робитимемо й надалі", – сказав Путін.

Він стверджує, що "Північний потік – 2" – не політичний проєкт. За його словами, він "на 2 тис. км коротший, ніж український транзит", і "набагато дешевший, ніж транзит через український канал".

"Але ми готові і після 2024 року транзитувати газ через територію України. Однак ми маємо зрозуміти, на який строк, в якому обсязі. А для цього ми маємо дістати відповідь, зокрема і від наших європейських партнерів, скільки вони у нас готові закуповувати. Це ж очевидно. Ми не можемо підписати транзитний контракт, якщо у нас немає контрактів на постачання нашим споживачам у Європі. А з урахуванням "зеленого" порядку денного, який уже виконують у Європі, у нас стоїть питання: чи будуть у нас узагалі закуповувати газ і скільки? Це предмет для обговорень", – сказав він.

Контекст:

"Північний потік – 2" має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Протяжність маршруту – більше ніж 1200 км. Будівництво газопроводу почали 2018 року. Із кінця 2019 року проєкт і компанії, що беруть участь у ньому, – під американськими санкціями, які неодноразово розширювали.

Будівництво заморожували 2019 року, коли було добудовано 93% газопроводу, за рік, у грудні 2020 року, його відновили.

Оператор газопроводу Nord Stream 2 AG у липні 2021 року зазначав, що "Північний потік – 2" готовий на 99%. 17 серпня радіостанція Deutsche Welle повідомляла, що будівництво "Північного потоку – 2" планують завершити 23 серпня. Незважаючи на це, Зеленський підкреслив, що ще раз звернеться до Байдена з проханням втрутитися під час їхньої зустрічі в Білому домі.

Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви й Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.

Адміністрація Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак наприкінці травня Байден назвав "контрпродуктивним" із погляду відносин із Європою введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газопровід "практично закінчено".

Німеччина і США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу "Північний потік – 2". Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії і закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України". Згідно з угодою, транзит через Україну після введення в дію газопроводу має бути продовжено на 10 років (чинний контракт на транзит завершується 2024 року).