Путін постійно говорить про Україну через відсутність у Росії власної історії – американський історик Снайдер

Снайдер: Немає історії Росії, яку може розповісти Путін
Фото: pinchukfund.org
Стаття президента РФ Володимира Путіна про єдність України та Росії з історичного погляду не має жодної цінності. Про це 1 грудня сказав американський історик, професор Єльського університету Тімоті Снайдер під час Київського безпекового форуму, повідомив сайт форуму.

"Коли я читаю її як історик, у мене виникає враження, схоже з тим, коли на вечірці хтось починає розмірковувати про події минулого, не розуміючи, про що говорить, але з гарячими переконаннями", – заявив Снайдер.

За його словами, до міркувань Путіна потрібно підходити не як до історії, "адже в цьому сенсі його міркування сміховинні", а як до політики.

"Коли ми уважно читаємо цю статтю, можемо помітити, що вона насправді про відсутність історії Росії. Немає історії Росії, яку може розповісти Путін. Він може розповісти історію про певні взаємовідносини з Україною, які зі певних містичних причин зіпсувалися", – наголосив експерт.

Він також звернув увагу, що стаття глави Кремля – про минуле, і назвав це головною проблемою режиму Путіна.

"В олігархаті, клептократії, плутократії, де всі ресурси сконцентровані в руках наближеної до центру режиму еліти, дуже важко говорити про майбутнє, дуже важко навіть уявляти майбутнє", – сказав історик.

Він дійшов висновку, що РФ напала на Україну, бо росіяни й досі не знають, хто вони.

"Росія на чолі з Путіним вторглася в Україну, аби розповісти щось на кшталт історії про те, хто такі росіяни", – резюмував Снайдер.

Контекст:

12 липня на сайті президента Росії українською та російською мовами було опубліковано статтю "Про історичну єдність росіян та українців". Автором матеріалу на 5 тис. слів указано самого Путіна. У ньому стверджують, що "росіяни та українці – один народ, одне ціле", а сучасна Україна – це "дітище радянської епохи".

Появу статті глава Кремля анонсував 30 червня. Президент України Володимир Зеленський тоді відповідав йому, що були б українці та росіяни одним народом – над Держдумою майорів би жовто-блакитний прапор, а в Москві, "швидше за все, ходили б гривні".

Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк уже після виходу матеріалу 12 липня зазначив: "Ця стаття рельєфно підкреслила головне: у РФ так і не зрозуміли, що таке Україна".

Зеленський 13 липня звернув увагу на появу української версії статті. "Приємно, що знає українську мову. Отже, все правильно робимо", – сказав він.

В українському та російському сегменті Facebook, Twitter та Telegram стаття викликала бурхливе обговорення. "Просто живіть своїм життям, перестаньте отруювати життя іншим і, як каже Лесь Подерв’янський, від...біться від нас. Статті він пише", – відреагував на матеріал колишній заступник генерального директора "Укроборонпрому", екснардеп та журналіст Мустафа Найєм.