Рада ратифікувала три угоди між Україною та ЄС

Ратифіковані угоди стосуються співпраці з ЄС у фінансовій, податковій та митній сферах
Фото: depositphotos.com
Верховна Рада 29 червня підтримала законопроєкти (№0207, №0198 і №0203), якими ратифікувала три угоди між Україною та Європейським союзом. Про це повідомив нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк у Telegram.

Зокрема, ратифіковано угоду про участь України у програмі Європейського союзу "Єдиний ринок" (2021–2027). За це проголосувало 260 депутатів.

Як написано в пояснювальній записці, це програма фінансової підтримки ЄС (€4,2 млрд на сім років). Україна приєднується до компонентів програми, спрямованих на:

  • зміцнення конкурентоспроможності та стійкості малих і середніх підприємств (МСП). Ідеться про спрощення доступу до ринків, створення сприятливого бізнес-середовища, сприяння розвитку та зростанню бізнесу, сприяння розвитку підприємницького середовища, включно зі схемами менторства;
  • створення й поширення високоякісної європейської статистики. Це дасть Україні змогу брати участь у розширеному партнерстві між Євростатом, національними статистичними інституціями та іншими національними статистичними органами.

Також ратифіковано угоду про участь України у програмі для співпраці в митній сфері. Підтримало ратифікацію 264 нардепи.

Згідно з пояснювальною запискою, Україна візьме участь у програмі "Митниця" як асоційована країна і зробить свій внесок у її частини, а саме:

  • зустрічі та схожі спеціальні заходи;
  • структуровану співпрацю на основі проєктів (наприклад, спільне розроблення ІТ-групою держав-членів);
  • заходи щодо зміцнення потенціалу ІТ, зокрема розроблення та експлуатацію європейських електронних систем;
  • підвищення кваліфікації фахівців та інші заходи щодо розвитку потенціалу, включно з навчанням та обміном передовим досвідом;
  • заходи підтримки, зокрема дослідження, інноваційна діяльність.

Третій документ – угода про участь України у програмі Європейського союзу для співпраці в галузі оподаткування Fiscalis. Її ратифікацію підтримало 265 депутатів.

У пояснювальній записці зазначено, що головною метою цієї угоди є співпраця країн та їхніх податкових адміністрацій у боротьбі з податковим шахрайством, ухиленням від сплати податків та агресивним податковим плануванням.

Очікують, що участь України у програмі сприятиме:

  • боротьбі з ухиленням від податків та покращенням податкового адміністрування в Україні;
  • підтримці розроблення заходів податкової політики та імплементації законодавства ЄС у сфері оподаткування;
  • стимулюванню співпраці між податковими органами ЄС та України.

Контекст:

Верховна Рада і Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі та НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. Невдовзі такі заявки подали Грузія й Молдова.

17 червня 2022 року Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ до ЄС Україні та Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу до Євросоюзу. 23 червня того самого року лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні та Молдові статус кандидата.

Президент України Володимир Зеленський 1 червня 2023 року заявив, що Україна наблизилася до виконання рекомендацій Єврокомісії для початку переговорів щодо вступу до ЄС.

Україна в повному обсязі виконала дві із семи рекомендацій Єврокомісії для подальшої інтеграції до ЄС, повідомила 22 червня шведська міністерка у справах Євросоюзу Джессіка Росвалл.