Рада створила комісію для контролю за використанням озброєння, наданого Україні партнерами
Верховна Рада України створила тимчасову спеціальну комісію (ТСК) із питань моніторингу отримання та використання озброєння, наданого Україні міжнародними партнерами під час воєнного стану. Ухвалення відповідного проєкту постанови №7563 підтримало 314 народних депутатів на пленарному засіданні 19 липня, повідомив у Telegram народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк.
Депутат від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко в Telegram додав, що головою ТСК став депутат від "Голосу" Рустем Умєров. Комісію створили на пропозицію глави Офісу президента Андрія Єрмака.
"Це відповідь на намагання російської пропаганди створити ілюзію того, що зброя, яка йде із Заходу для України, потім продається. Тому Рада буде займатися контролем зброї", – констатував він.
До завдань комісії, як вказано в пояснювальній записці, належить підготовка та подання на розгляд ВР законодавчих ініціатив щодо створення моделі парламентського контролю за використанням міжнародної матеріально-технічної допомоги, зокрема озброєння, наданого союзниками Україні для боротьби проти військової агресії РФ.
Крім того, ТСК здійснюватиме збір та аналіз інформації для проведення парламентських слухань щодо випадків неналежного чи нецільового транспортування, розподілу або використання міжнародної допомоги.
Діяльність комісії, як очікують, стане одним із заходів протидії російській пропаганді, яка впроваджує наративи про нібито "неналежне використання" озброєння, наданого міжнародними партнерами.
"Україна має довести всьому світові, що процедури транспортування, розподілення на фронті та використання міжнародної матеріально-технічної допомоги є прозорими та позбавленими корупційних чи інших негативних чинників", – зазначають у документі.
До складу ТСК увійде 15 народних депутатів з усіх фракцій та груп парламенту. Попередньо, строк роботи комісії становитиме один рік, за пів року від дня створення ТСК зобов'язується надати звіт про виконану роботу.
Контекст:
11 липня членкиня Палати представників США від Республіканської партії Вікторія Спартц в інтерв'ю виданню "Європейська правда" заявила, що нібито США не знають, що відбувається з їхньою зброєю, коли вона перетинає кордон України, і припустила, що американське озброєння може опинитися в Сирії чи Росії.
13 липня координатор Ради з нацбезпеки США та стратегічних комунікацій Джон Кірбі заявив, що в Україні поділяють стурбованість щодо підзвітності та нагляду і працюють над цим питанням спільно з американською адміністрацією. "Але ми повинні пам'ятати: щойно озброєння опиняється в руках Збройних сил України – це власність України. Окрім цього, ми не диктуємо, як вони мають використовувати кожну одиницю зброї на полі бою", – сказав Кірбі.
Збройні сили України не допустять потрапляння західної зброї до російських окупантів. Про це під час розмови з головою Об'єднаного комітету начальників штабів армії США Марком Міллі в ніч на 14 липня заявив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. "Я підкреслив, що українська сторона чітко усвідомлює відповідальність за кожну одиницю озброєння і не допустить його потрапляння до рук терористів", – сказав Залужний.
14 липня глава Офісу президента України Андрій Єрмак запропонував Верховній Раді створити спеціальну комісію для контролю за використанням зброї.
Країни НАТО солідарні з боротьбою України проти російського вторгнення та впевнені в тому, що уряд країни забезпечує належне використання та облік зброї і військового обладнання, які надає Альянс, заявив представник НАТО. Схожу заяву 14 липня зробив Державний департамент США, зазначивши, що США здійснюють постійний нагляд за наданою Україні зброєю, зокрема, чи використовують військову техніку за призначенням.
Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра також заявив 14 липня, що не бачить ознак того, що зброя, яку доправляють в Україну, потрапляє "не в ті руки".
14 липня в ЄС назвали "брехнею і російською пропагандою" заяви про "контрабанду зброї" з України.
Міністр оборони України Олексій Резніков відкинув 15 липня в інтерв'ю Financial Times імовірність того, що Україна може стати джерелом контрабанди зброї. Водночас контроль за озброєнням, яке надають союзники, планують посилити, запевнив він.