Рада ухвалила за основу зміни до Бюджетного кодексу для реалізації угоди зі США
Верховна Рада України ухвалила за основу законопроєкт №13256 про внесення змін до Бюджетного кодексу для реалізації ресурсної угоди зі США. Про це народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк повідомив 13 травня в Telegram.
286 депутатів підтримали документ у першому читанні, скоротивши строк подання правок до нього.
Відповідно до законопроєкту, частка України у фонд, створення якого передбачає угода, складатиметься з половини доходів, котрі надходять із таких джерел:
- ренти на видобування корисних копалин (нафта, газ, газовий конденсат і все, що вказано в додатку А до угоди) з нових ліцензій;
- видавання нових спеціальних дозволів на користування надрами;
- реалізації державної частини продукції на підставі нових угод про розподіл продукції.
"Ці гроші будуть зараховуватися у спеціальний фонд державного бюджету й за рішенням головного розпорядника (імовірно, Мінекономіки) перераховуватимуться до Фонду відновлення", – написав Железняк.
Друге читання документа у ВР заплановано на початок липня, додав він.
Контекст:
Угоду про українські ресурси Україна і США підписали 30 квітня. Документ передбачає створення спільного інвестиційного фонду з рівним розподілом участі – 50/50. Кошти фонду вкладатимуть лише в Україні – у видобування корисних копалин, нафту, газ, інфраструктурні й переробні проєкти. Водночас повний контроль над надрами й ресурсами залишається за Україною, як і право визначати умови використання національних ресурсів.
1 травня президент США Дональд Трамп заявив, що угода з Україною про корисні копалини обіцяє США вигоду, яка значно перевищує вкладені кошти. Президент України Володимир Зеленський сказав, що це рівноправна угода, яка створює можливість для інвестицій у країну.
Того самого дня Кабінет Міністрів України оприлюднив на своєму офіційному сайті текст угоди зі США про надра українською й англійською мовами. Вона передбачає, зокрема, видобування 57 видів мінералів і містить гарантії, що угода не суперечитиме угодам України з ЄС і прагненню України до вступу в Євросоюз. Також сторони не нараховуватимуть на доходи з партнерства будь-яких мит чи податків.
8 травня ВР проголосувала за ратифікацію угоди про копалини. Того самого дня Трамп і Зеленський обговорили угоду телефоном.
12 травня глава Української держави підписав закон про ратифікацію угоди зі США.