Рада затвердила новий порядок добору суддів КСУ на конкурсних засадах

Зараз у КСУ немає голови
Фото: depositphotos.com
Верховна Рада на засіданні 13 грудня ухвалила в цілому законопроєкт №7662 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України (КСУ) на конкурсній основі".

Відповідний документ підтримало 245 народних депутатів, повідомив у Telegram нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк.

За його словами, "норму про комісію залишили "три на три".

"КСУ прийняли в редакції комітету, – зазначив у Facebook голова правління Фундації Dejure, екскоординатор Громадської ради доброчесності Михайло Жернаков. – Без сьомого члена комісії, без переважного голосу міжнародників. Із повним політичним впливом".

За законопроєкт не голосували фракції "Євросолідарність" і "Батьківщина", зазначив Железняк.

Жернаков підкреслив 10 грудня, що Венеціанська комісія у своєму останньому висновку щодо законопроєкту писала про загрозу політизації (оскільки половину членів комісії з добору суддів делегувала влада) й загрозу "глухого кута", коли голоси міжнародних експертів і членів комісії від влади розділяться три на три, що можливо за складу комісії, який передбачає законопроєкт №7662.

Контекст:

До КСУ входить 18 суддів – по шість призначають президент, Верховна Рада й з'їзд суддів. До звільнення трьох суддів 7 грудня КСУ складався з 16 осіб, тепер у ньому залишилося лише 13 за 12 необхідних для кворуму.

Окрім того, зараз у КСУ немає голови. Попереднього голову суду Олександра Тупицького президент України Володимир Зеленський усунув у березні 2021 року, оскільки він фігурує у справі про підкуп свідка та введення в оману суду. А 15 травня 2022 року у Тупицького закінчився офіційний строк повноважень судді КСУ. Кілька разів КСУ безуспішно намагався обрати голову.