Разумков поки не підписав закону про олігархів – заступник глави ОПУ Тимошенко
"По-перше, потрібно, щоб спікер підписав закон про олігархів, щоб цей закон дійшов до президента, а потім буде [підписувати] президент. За моєю інформацією, закон ще не підписав спікер Верховної Ради", – сказав він.
У картці закону на сайті парламенту зазначено, що спікер його поки не підписував.
Контекст:
Верховна Рада ухвалила закон про деолігархізацію в першому читанні на позачерговому засіданні 1 липня. За проголосувало 275 нардепів за мінімально необхідних 226 голосів. Партія "Слуга народу" анонсувала не менше ніж сім додаткових законопроєктів про регулювання діяльності олігархів в Україні, серед них – про антимонопольне законодавство, зміни до закону про політичні партії.
Згідно з проєктом, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або посідає монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.
У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів – такі рішення ухвалюватиме Рада національної безпеки і оборони – йому заборонять брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Крім того, чиновники мають повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію в Національне агентство з питань запобігання корупції.
У фракції "Слуга народу" і Разумкова є суперечності щодо законопроєкту президента України Володимира Зеленського про деолігархізацію. Спікер, усупереч рішенню фракції, передав законопроєкт на експертизу до Венеціанської комісії до його розгляду у другому читанні.
В Офісі президента ситуацію, яка склалася, назвали "світоглядним конфліктом" і не відкинули, що в нього втрутиться Зеленський. У фракції конфлікт із Разумковим назвали "складною виробничою ситуацією" і припустили можливість відставки спікера Ради.
Разумков каже, що в нього немає конфлікту з партією. Він вважає, що реєстр олігархів має створювати незалежна комісія, а не Рада національної безпеки і оборони, як це передбачено в законопроєкті. Він подавав свої правки до законопроєкту. Венеціанська комісія прийняла звернення Разумкова, зазначивши, що розгляне його в середині грудня. Після того, як Рада ухвалила в другому читанні законопроєкт про олігархів, голова комісії Джанні Букіккіо попросив Зеленського надати схвалений Радою текст проєкту закону.
"Українська правда" з посиланням на джерела повідомляла, що 16 вересня голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія під час футбольного матчу в Києві домовлявся про голоси за відставку Разумкова з бізнесменом Ігорем Коломойським. 17 вересня Арахамія спростував цю інформацію.
30 вересня він звернувся до Разумкова від імені фракції "Слуга народу" з проханням видати підписні листи для збору підписів про відкликання голови парламенту. Листи за цим зверненням підготували, прессекретарка Разумкова повідомила, що їх можна забрати в апараті Ради. Арахамія подав ще одне таке саме звернення, але вже від себе особисто.
Разумков вважає, що Арахамія в цій ситуації "виконав задачу". Він не уточнював, чию саме.
Прессекретар президента України Сергій Никифоров сказав, що глава держави до цього не причетний, а також що Зеленський і Разумков "спілкуються, стосунки в них нормальні".