РНБО заявила про "дезінформаційні кампанії" на тлі кризи мігрантів на кордонах Білорусі

Цьогоріч у країнах Євросоюзу, які межують із Білоруссю, загострилася проблема нелегальної міграції
Фото: EPA
Росія та Білорусь супроводжують кризу мігрантів інформаційною кампанією. Про це 25 листопада повідомив Центр протидії дезінформації Ради національної безпеки і оборони України.

Серед основних елементів маніпулятивної кампанії:

  • домінування в інформаційному просторі російсько-білоруського погляду;
  • велика кількість білоруських представників державних та лояльних до влади ЗМІ, які в режимі нон-стоп перебувають на місці подій;
  • поширення великої кількості відеороликів у соцмережах, які професійно зняті та висловлюють білоруську позицію;
  • використання теми постраждалих жінок та дітей у висвітленні "мігрантської кризи";
  • поширення інформації про наявність на кордоні з боку Польщі бази НАТО з багатотисячним контингентом;
  • використання у повідомленнях замість терміна "мігрант" терміна "біженець";
  • позиціювання ролі білоруської влади та силових відомств як суто гуманістичних;
  • фокусування уваги у повідомленнях на "байдужості європейських посадовців та жорстокості польських правоохоронців";
  • позиціювання України як основного транзитера нелегальних мігрантів до країн ЄС.

Також у РНБО навели приклади тем та інформаційних повідомлень, які мають маніпулятивні елементи або повною мірою є дезінформацією. Серед них такі:

  • польські прикордонники використовують перцеві балончики проти дітей, водночас є свідчення, що для підтвердження зйомок під час підготовки сюжету дітям в очі пускали сигаретний дим, щоб спричинити сльозотечу та аргументувати це "картинкою";
  • 14 листопада білоруські силовики поширили серед мігрантів інформацію, що Німеччина скерувала по них автобуси, які не пропустили поляки. Метою було спровокувати прорив кордону;
  • білоруська влада дала притулок мігрантам у торговельно-логістичному центрі, надала їм гарячий чай, сухий одяг, спецпідрозділи виключно доброзичливо ставляться до біженців;
  • польські та литовські прикордонники систематично затримують українських перевізників нелегальних мігрантів на авто з польськими номерами;
  • 18 листопада у Чорнобильській зоні відчуження затримали групу афганців та пакистанців, яких з України мали переправити до ЄС. Повідомлення супроводжувало постановне відео;
  • окремі Telegram-канали після рішення РНБО про додаткові заходи безпеки у зв'язку з міграційною кризою повідомили, що українська влада планує стимулювати расову ворожість українців до мігрантів із Близького Сходу.

Контекст:

Цьогоріч у країнах Євросоюзу, які межують із Білоруссю, загострилася проблема нелегальної міграції із країн Близького Сходу. У ЄС спочатку заявляли, що Білорусь навмисно послабила контроль над кордоном зі свого боку, пізніше Олександра Лукашенка, який називає себе президентом Білорусі, звинуватили не просто в послабленні контролю, а й в організації потоків нелегальної міграції.

За інформацією польських правоохоронців, серед мігрантів, які намагаються незаконно перетнути кордон, – громадяни Сирії, Іраку, Лівану та інших країн.

Мігранти, які перебували на території Білорусі, здійснювали низку спроб перейти кордон із Польщею, сталися сутички з постраждалими з боку польських силовиків.

Через міграційну кризу 15-го та 17 листопада телефонні розмови з Лукашенком провела в.о. канцлера Німеччини Ангела Меркель. Вони домовилися, що проблему нелегальних мігрантів загалом виносять на рівень ЄС та Білорусі, проте Німеччина відхилила пропозицію Лукашенка прийняти 2 тис. мігрантів із Білорусі.

21 листопада на спільній пресконференції в Ризі з главою уряду Латвії Кріш'янісом Каріньшем прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький говорив, що мігранти, які перебувають у Білорусі, почали повертатися на батьківщину, але понад 11 тис., як і раніше, залишаються у країні.

23 листопада глава уряду Польщі заявив про зменшення напливу мігрантів до Білорусі внаслідок скоординованого дипломатичного наступу Варшави.