"Робочий формат". В ОП заявили, що пресреліз про розмову Зеленського з Байденом писали, "виходячи із загальної атмосфери розмови"
"Первинний післярозмовний statement робився, виходячи із загальної атмосфери розмови президентів і усних формулювань. У тому числі формулювань, які стосувалися подальшої можливої логістики вступу нашої країни до Північноатлантичного альянсу. Важливо ж усе-таки перейти від слів до конкретних дій", – заявив Подоляк.
За словами Подоляка, важливо було позначити спільність позицій лідерів двох держав одразу за підсумком розмови, а вже після цього було уточнено формулювання. Радник глави ОП вважає це звичайним робочим процесом.
"Важливо було позначити спільність позицій і спільність оцінок відразу по факту розмови. Передати, скажімо так, атмосферу двостороннього тет-а-тету. А вже трохи пізніше, як це прийнято, почалися консультації сторін щодо уточнення саме дипломатичних формулювань. На мій погляд, абсолютно робочий формат і абсолютно адекватні правки. Немає ніяких істотних підсумкових розбіжностей і близько", – сказав Подоляк.
Подоляк додав, що "не потрібно шукати темне там, де світло", а розмову двох лідерів він назвав "максимально довірчою, предметною і з цілком конкретними визначеннями тих чи інших ризиків".
У пресрелізі ОПУ за підсумками розмови Зеленського і Байдена, опублікованому увечері 7 червня, був такий абзац: "Президент США наголосив на повній підтримці євроатлантичної інтеграції України та важливості надання Українській державі плану дій щодо членства в Альянсі. Він запевнив, що позиція України обов'язково буде врахована під час обговорення стратегічних питань у НАТО, а також планованих заходів найвищого рівня".
Зараз у тексті релізу немає слів про підтримку надання ПДЧ у НАТО. Коротко про це згадано в повідомленні глави Офісу президента Андрія Єрмака у Facebook.
Спікер Ради національної безпеки США в коментарі Axios пояснив, що "українці неправильно інтерпретували" слова Байдена і виправили свою заяву. У Білому домі відмовилися коментувати, чи підтримують вони ПДЧ для України, такої інформації немає в релізі про бесіду Зеленського і Байдена.
Водночас Єрмак заявляв, що під час візиту до Києва держсекретаря США Ентоні Блінкена 6 травня Україна здобула підтримку надання їй ПДЧ у НАТО.
Сам Зеленський заявив, що "слова не важливі, а важливі вчинки", і додав, що задоволений підсумками бесіди з Байденом.
Контекст:
Зеленський і Байден розмовляли напередодні зустрічі американського президента з президентом РФ Володимиром Путіним, яка має відбутися 16 червня в Женеві.
Коментуючи цю зустріч, у Білому домі заявляли, що Байдену важливо сісти з Путіним "віч-на-віч", щоб "чітко визначити, якими є наші позиції, щоб зрозуміти, які його позиції", а також "спробувати врегулювати розбіжності й визначити сфери, у яких ми можемо домогтися прогресу". Прессекретарка Білого дому Джен Псакі розповідала, що на зустрічі Байден планує говорити з Путіним про ситуацію в Україні та Білорусі.
Зеленський заявляв про готовність у "будь-якій точці планети" особисто проконсультувати Байдена щодо Росії, і говорив, що якщо такої розмови не відбудеться, це буде "великою помилкою". Він підкреслював, що саме Україна має "глибоке розуміння предмета".
Перша розмова Зеленського і Байдена відбулася 2 квітня. За словами глави ОП Андрія Єрмака, бесіда тривала приблизно 50 хвилин. У Білому домі заявили, що Байден "підтвердив непохитну підтримку США суверенітету і територіальної цілісності України перед обличчям тривалої агресії Росії на Донбасі та у Криму". Також співрозмовники обговорили реформи в Україні та боротьбу з пандемією коронавірусу.
14 червня відбудеться саміт НАТО, на нього більше не запрошуватимуть Україну і Грузію. Оскільки саміт буде короткостроковим, участь у ньому візьмуть виключно країни – члени НАТО, говорив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
В Офісі президента заявляли, що Україна не братиме участі в саміті в червні, але питання надання ПДЧ на ній обговорять.