Росія має заплатити за знищення української енергетики із заморожених на Заході активів – Яресько

Для українського бюджету не будуть зайвими кошти, одержані внаслідок конфіскації заморожених російських активів, заявила Яресько
Фото: Milken Institute / Flickr

Питання конфіскації російських активів мають вирішити якнайшвидше, оскільки немає 100-відсоткової гарантії, що допомога від Заходу надходитиме постійно і вчасно, як це сталося із затримкою надання військової допомоги. Про це членкиня Ради безпеки КБФ, міністерка фінансів України у 2014–2016 роках Наталія Яресько заявила 17 травня під час організованої КБФ онлайн-дискусії щодо конфіскації російських активів.

Яресько переконана, що Росія має заплатити за всі збитки, завдані Україні, зокрема її енергетичній системі. Для цього мають конфіскувати заморожені російські активи в сумі $300 млрд.

"Відновлення потребує фінансування вже зараз. Якщо подивитися, що відбулося з березня через російські ракетні атаки – знищення енергетичної системи, пошкоджена, зруйнована величезна кількість електростанцій", – сказала вона.

Ексглава Мінфіну України наголосила, що до настання зими "в населення має бути електроенергія" і що потрібно зробити все можливе для цього.

"Для цього потрібні гроші. Так, є гроші, доступні від партнерів. Але чи досить їх?" – зазначила вона.

За оцінкою Яресько, український державний бюджет також гостро потребує коштів.

"Як колишня міністерка фінансів я дуже турбуюся за український бюджет. Нам необхідно пам'ятати про те, що цей бюджетний дефіцит, так званий соціальний дефіцит, – це зарплати державних службовців", – наголосила ексміністерка фінансів.

Вона нагадала, що необхідно фінансувати державних службовців, учителів, лікарів, які працюють, надаючи допомогу людям. На переконання Яресько, для цього також мають використати заморожені російські активи.

"Необхідно пам'ятати і про те, що цивільний бюджет надзвичайно важливий для підтримки функціонування держави і важливий для того, щоб люди поверталися додому, в Україну", – додала вона.

Контекст:

На Заході заморозили приблизно $300 млрд активів Центробанку РФ. Вважають, що приблизно $190 млрд із них – у Бельгії, де розташований депозитарій Euroclear. Немає точної інформації, скільки російських активів заморожено в кожній країні. За інформацією президентки Європейського центробанку Крістін Лагард , наприклад, у США – $6 млрд.

Країни G7 уже більше ніж рік ведуть дебати, чи можна конфіскувати російські активи, не підриваючи водночас довіри до міжнародної фінансової системи. Проти такого кроку – деякі члени ЄС, які побоюються судових позовів із боку Росії. У Європейському союзі хочуть передати Україні лише прибутки від активів (прем'єр-міністр України Денис Шмигаль оцінював їх у €5–8 млрд лише цього року). У Великобританії запропонували "позичити" Україні всі заморожені російські активи за умови, що якщо Росія виплатить репарації Україні, то заморожені кошти їй повернуть.

Президент України Володимир Зеленський закликав країни Заходу передати Україні всі заморожені активи країни-агресора. Він наголосив, що це історична можливість "змусити державу-терориста заплатити за свій терор".

Очікують, що G7 розробить план використання заморожених російських активів до червневого саміту лідерів організації, повідомило Reuters. Найімовірніше, ітиметься про використання доходів від активів, а не про їх повну конфіскацію.