Росія висунула умови для продовження "зернової угоди", хоче "безперешкодного доступу на ринки"

В Україні заявляли, що російські інспектори штучно блокують роботу "зернової ініціативи"
Фото: ЕРА
1 березня глава МЗС РФ Сергій Лавров на зустрічі з главою МЗС Туреччини Мевлютом Чавушоглу заявив, що продовження дії "зернової угоди" можливе за умови врахування інтересів Росії. Про це повідомляє сайт російського зовнішньополітичного відомства.

Зустріч дипломатів відбулася в індійському Нью-Делі, де зібралися міністри країн "Великої двадцятки".

"Під час обговорення перспектив реалізації чорноморської "зернової ініціативи" з російської сторони наголосили, що продовження "пакетної" угоди щодо зерна можливе лише за умови врахування інтересів російських виробників сільгосппродукції та добрив у плані безперешкодного доступу на світові ринки", – пише МЗС РФ.

Україна неодноразово заявляла, що російські інспектори Спільного координаційного центру (СКЦ) штучно блокують повноцінну роботу "зернової ініціативи" і порушують вільне судноплавство у Чорному морі. Зокрема, приблизно 140 суден очікують на перевірку СКЦ у Босфорі, а українські порти працюють лише на 30% своєї потужності. Водночас рух російських суден у Чорному морі не обмежується регулярними перевірками.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. У травні президент України Володимир Зеленський говорив, що в українських портах заблоковано 22 млн тонн зерна, яке мало піти на експорт.

22 липня у Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня. Завдяки чорноморській "зерновій ініціативі" знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн осіб, говорили в ООН.

Українська влада неодноразово заявляла про саботаж Росією роботи "зернового коридору". Тільки за останні три місяці через це світ недоотримав 10 млн тонн українського продовольства, йдеться у спільній заяві віцепрем'єр-міністра з відновлення України – міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Кубракова та міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби про перешкоджання судноплавству в Чорному морі з боку Росії від 15 лютого 2023 року.

Переговори про продовження безпечного експорту з України через Чорне море було заплановано на кінець лютого. Про це заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Юрій Васьков повідомляв 17 лютого.