"Руді не можна було підпускати близько". Ексрадник Зеленського назвав дві помилки у відносинах України та США

Єрмак, за словами Новікова, зайняв "надто лояльну позицію в питаннях поводження із Джуліані" (на фото)
Фото: ЕРА

Ексрадник президента України Володимира Зеленського Ігор Новіков вважає, що одна з головних помилок, яких припустилася українська влада з 2019 року, стосується зв'язків з особистим адвокатом 45-го президента США Дональда Трампа – Рудольфом Джуліані.

Про це він заявив у інтерв'ю "Цензор.НЕТ", опублікованому 4 травня.

"Я вважаю, що за весь час було допущено дві головні помилки. До речі, а могло їх бути три. Руді не можна було підпускати близько. Друга – заява стосовно перших плівок [позафракційного депутата Верховної Ради Андрія] Деркача. Це було величезною помилкою", – сказав він.

Новіков додав, що інструктував главу Офісу президента Андрія Єрмака (2019 року – радник Зеленського) перед його бесідою з Джуліані, яка відбулася влітку 2019 року.

"Я вважаю, що це основна розмова в усіх подіях, пов'язаних із роллю Джуліані й ось із цим напрямом останніх півтора років. Якщо ви уважно вивчите її, то ви побачите, що саме тези Джуліані з цієї розмови і необдумане погодження з ними Єрмака сформували телефонне спілкування Зеленського і Трампа, яке зрештою увійшло в історію. Там дуже багато слів і термінів перегукуються. Саме Руді наполегливо радив, щоб президент Зеленський деякі речі сказав президентові Трампу. Особливо фразу Зеленського, яку усі критикують, що "генпрокурор – це моя людина", – це ж фраза Джуліані. Тому я вважаю, що цей дзвінок Джуліані та Єрмака, зокрема, сформував порядок денний, який обговорили президенти телефоном 25 липня, він сформував усю цю лінійку взаємин", – сказав Новіков.

На думку ексрадника Зеленського, Єрмак тоді "зайняв надто лояльну позицію в питаннях поводження з Руді Джуліані".

"Усупереч попереднім домовленостям, полетів до нього в Мадрид один, хоча я мав летіти з ним як свідок усього цього. Єрмак також приховав від мене і як мінімум частини команди своє спілкування із [соратником Джуліані бізнесменом Львом] Парнасом. Де-факто ми самі собі ускладнили опір цьому тиску", – сказав Новіков.

Крім того, він розповів, що написав Єрмаку рекомендації щодо того, як Зеленський мав реагувати на появу "плівок Деркача".

"Моєю рекомендацією було цілком виправдано поставити під сумнів автентичність записів і наявність склеювань. Це перше. Друге. Президент мав сказати про неприпустимість таких вистав. Президент міг би поставити під сумнів джерело і походження цих плівок, а також бекграунд людей, які брали участь в оприлюдненні. Усе. Це була моя порада. Замість цього чомусь сталося повністю протилежне", – додав Новіков.

Зеленський тоді сказав, що на скандал, до якого виявилися причетними Порошенко і президент США Джо Байден, "реагувати потрібно прокуратурі, правоохоронним органам".

Коли журналіст запитав, хто дав президенту іншу установку на пресконференцію, він відкинув, що такі рекомендації могли дати в Міністерстві закордонних справ або позаштатний радник Зеленського Ендрю Мак.

Новіков не підтвердив і не спростував, що це міг бути Єрмак.

Контекст:

Новіков звільнився з посади радника Зеленського в серпні 2020 року. Він розповів, що займався питаннями, які стосуються відносин зі США.

У лютому і квітні 2021 року американська Time і BuzzFeed News оприлюднили розшифрування більше ніж 39-хвилинної розмови, яка відбулася влітку 2019 року, між Джуліані та Єрмаком. Обидва видання отримали стенограму від Новікова.

Єрмак і Джуліані зідзвонилися перед розмовою між Зеленським і Трампом, яка відбулася в липні 2019 року і потім стала підставою для розслідування в межах процедури імпічменту президента Трампа. Наприкінці вересня 2019 року Єрмак підтверджував, що двічі спілкувався з Джуліані – телефоном і особисто.

9 вересня 2019 року голови комітетів Палати представників Конгресу США Еліот Енгель, Адам Шифф і Елайджа Каммінгс (усі – Демократична партія) оголосили про початок розслідування повідомлень про спроби Трампа, Джуліані та інших осіб тиснути на уряд України з метою поліпшити свої позиції напередодні президентської кампанії 2020 року. Вони наголошували на тому, що адміністрація Трампа, змушуючи Київ "провести два політично мотивовані розслідування, замасковані під антикорупційну діяльність", погрожувала відмовити Україні у військовій допомозі.

24 вересня спікерка Палати представників Конгресу США демократка Ненсі Пелосі оголосила про початок офіційного розслідування в межах процедури імпічменту президента Трампа у зв'язку зі скандалом, який почався після публікацій The Washington Post і The New York Times про ймовірний тиск Трампа на Зеленського під час липневої телефонної розмови.

25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму розмови. Вона свідчила, що Трамп порушив питання про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина свого суперника на президентських виборах 2020 року Байдена. Зеленський пообіцяв Трампу, що новий український генпрокурор "подивиться на ситуацію". Зеленський заявив, що під час телефонної бесіди його ні до чого "не підштовхували", і підкреслив, що не хоче бути втягнутим у передвиборчу кампанію у США.

Трамп називав розслідування демократів "полюванням на відьом" і наполягав, що не тиснув на Зеленського. У підсумку Палата представників оголосила йому імпічмент, а Сенат відхилив обидві статті обвинувачення.

Деркач у травні, червні, липні та вересні 2020 опублікував чотири партії записів нібито телефонних переговорів п'ятого президента України Порошенка, які той вів у 2015–2016 роках із різними політиками. Зокрема, було опубліковано нібито записи розмов із тодішнім віцепрезидентом США Байденом.

На записах люди з голосами, схожими на голоси Порошенка і Байдена, обговорювали відставку тодішнього генерального прокурора Віктора Шокіна й отримання Києвом кредитних гарантій від США на суму $1 млрд. Деркач вважає, що Байден міг тиснути на керівництво України.

20 травня генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова зареєструвала кримінальне провадження щодо Порошенка. Кримінальне провадження було відкрито за ст. 111 (державна зрада) і ст. 364 (зловживання владою) Кримінального кодексу України.

США назвали Деркача "активним російським агентом" і ввели проти нього санкції за спробу вплинути на вибори президента.