Саакашвілі: Україна не потрапила до переліку країн, яким списали борги. Наразі договір із МВФ потрібно переглянути
На Україну чекає хвиля банкрутства малого та середнього бізнесу, тому вкрай необхідно переконати МВФ переглянути договір про співпрацю, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" експрезидент Грузії Михайло Саакашвілі.
МВФ не може списати борги Україні, тому що договір про співпрацю з донором не передбачає такої можливості. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив експрезидент Грузії Михайло Саакашвілі.
"Україна не потрапила у список країн, яким списали борги. Це обумовлено тим договором, який країна підписала з Фондом 2015 року. Щоб уникнути дефолту, Україна тоді погодилася на кабальні умови – практично країну каратимуть, якщо вона зростатиме швидше, ніж 3% ВВП на рік. І згідно з цим договором борги України не підлягають списанню. Зараз цей договір треба переглянути", – підкреслив Саакашвілі.
За його словами, розпочинати перемовини з донорами потрібно якомога швидше, не чекаючи, коли в економіці почнуться проблеми.
"Не тільки пандемія коронавірусу – привід для перегляду співпраці із МВФ. В Україні зараз цілі сектори економіки можуть просто впасти. Великі проблеми у промисловості. Енергетика близька до дефолту. На країну чекає хвиля банкрутства малого та середнього бізнесу. У такій ситуації вкрай необхідно, щоб міжнародні фінансові організації пішли назустріч Україні. Але для цього потрібно їх переконати. І не чекати, коли станеться катастрофа. Треба не підлещуватися до МВФ, а чітко казати, у чому інтереси країни і де червоні лінії для нас. Поки що ми дотримуємося тільки червоних ліній МВФ. Їх треба дотримуватися, але також треба окреслювати і свої червоні лінії", – зазначив співрозмовник.
Він вважає, що потрібно змінювати стратегію спілкування з міжнародними фінансовими донорами.
"Президент Володимир Зеленський задав правильний тон у спілкуванні із МВФ. Але зараз треба це переглянути. Проблема в тому, що посадовці нижчого рівня, які розмовляють із МВФ, – це технократи. Вони більше схильні виявляти лояльність до Фонду, ніж захищати державні інтереси своєї країни. Ці посадовці тільки й думають про те, що, якщо їх звідси попруть, вони зможуть здобути посаду у Вашингтоні або якійсь іншій міжнародній фінансовій організації. Треба, щоб запанували політичні принципи і за справу взялися люди, які можуть чітко відстоювати національні інтереси і будуть переконливішими, ніж команда, яка зараз працює. У мене була розмова із прем'єр-міністром Денисом Шмигалем. Він хоче зміни ситуації, він компетентний, але це не на його рівні вирішують, а на рівні структурних департаментів міністерства фінансів. Там же поки що цілковито стара інерція. Україна зацікавлена у співпраці із МВФ, але максимально на своїх умовах", – повідомив Саакашвілі.
Міжнародний валютний фонд через пандемію коронавірусу ухвалив рішення про звільнення від боргу 25 найбідніших країн. Про це йдеться на сайті МВФ. Звільнено від боргу Афганістан, Бенін, Буркіна-Фасо, Гаїті, Гамбію, Гвінею, Гвінею-Бісау, Коморські Острови, Ємен, Демократичну Республіку Конго, Ліберію, Мадагаскар, Малаві, Малі, Мозамбік, Непал, Нігер, Руанду, Сан-Томе і Принсіпі, Соломонові Острови, Сьєрра-Леоне, Таджикистан, Того, Центральноафриканську Республіку та Чад.
23 березня директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва оцінила втрати ринків у зв'язку з пандемією в $83 млрд. 9 квітня Георгієва зазначила, що через COVID-19 у МВФ прогнозують найгірші економічні наслідки від часів Великої депресії.
Спалах COVID-19 виник у грудні 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. За даними американського Університету Джонса Гопкінса, загальна кількість інфікованих у світі перевищила 1,92 млн осіб, із них понад 458 тис. – вилікувалося, а 119 730 – померли.