Саміт ЄС. Україну назвали членом європейської сім'ї, але не згадали про перспективу членства

Тему України обговорили у перший день роботи саміту
Фото: EPA
На неформальному саміті лідерів Євросоюзу, який 10–11 березня триває у Франції, обговорили агресію Росії проти України та відносини ЄС з Україною, повідомляють на сайті Європейської ради.

За даними "Інтерфакс-Україна", обговорення українського питання розпочали о 22.30 10 березня та закінчили о 3.30.

Прессекретар голови Євроради Шарля Мішеля Баренд Лейтс написав у Twitter, що засідання проводили без телефонів, щоб забезпечити конфіденційність дискусії.

Перед самітом президент Франції Еммануель Макрон, який зараз головує в Раді ЄС, заявив, що вважає нереальним вести переговори про членство з країною у стані війни.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц і прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте сказали, що такої процедури, як прискорений вступ, про що просила українська влада, не існує, повідомив телеканал CNN, який стежить за самітом. Олаф вважає, що потрібно займатися тим, про що Україна та ЄС домовилися у минулому, – виконанням Угоди про асоціацію, яка набула чинності 2017 року. Німецький лідер натякнув, що всім 27 членам ЄС важко досягти одноголосних рішень щодо таких питань, як зовнішня, економічна та фінансова політика.

Водночас прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас перед самітом закликала гарантувати Україні чіткі перспективи членства в ЄС. В інтерв'ю Süddeutsche Zeitung вона заявила, що це моральний обов'язок ЄС "здійснити для цих людей європейську мрію". Українці воюють не лише за Україну, а й за Європу "у прямому розумінні цього слова", наголосила вона.

Саміт проводять у палацовому комплексі "Версаль" у передмісті Парижа. Фото: EPA

У ніч на 11 березня президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні згадав саміт у Франції і сказав, що це "фінальний іспит для Європи". "Я вважаю, що наш народ, наша держава, наша армія зробили все, щоб нас хотіли бачити там серед рівних, щоб нас туди запросили", – сказав глава держави.

У заяві саміту, опублікованій на сайті Європейської ради, зазначено, що Європейський союз визнав європейські устремління та європейський вибір України, це зафіксовано в Угоді про асоціацію. Проте жодних конкретних зобов'язань щодо ухвалення України до ЄС у документі не прописано.

"28 лютого 2022 року, реалізуючи право України на вибір своєї долі, президент України подав заявку України на вступ до Європейського союзу. Рада діяла швидко і запропонувала комісії подати свою думку щодо цієї заяви відповідно до положень договорів. Чекаючи цього і без зволікання ми ще більше зміцнюватимемо наші зв'язки і поглиблюватимемо наше партнерство, щоб підтримати Україну в її русі європейським шляхом. Україна належить до нашої європейської сім'ї", – зазначають у документі.

"Європейська правда" зазначила, що у рішенні є низка позитивних змін порівняно з попередніми формулюваннями, однак у ньому немає посилань на ст. 49 Договір про Європейський союз (вона стосується процедури приєднання), а також немає згадок про прискорену процедуру вступу.

Контекст:

Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі закріплено у Конституції. У ЄС Україну неодноразово називали близьким партнером, але не уточнювали, коли вона може стати членом ЄС.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що хоче бачити Україну в Євросоюзі. "Згодом Україна має бути членом [ЄС], ця країна – одна з нас, і ми хочемо бачити її тут", – сказала вона.

28 лютого Зеленський заявив, що Київ звернувся до Євросоюзу із проханням про невідкладне приєднання за спеціальною процедурою. Того самого дня він підписав заявку на вступ України до Європейського союзу та надіслав відповідного листа Макрону, який зараз головує у Раді ЄС.

Президенти низки країн Євросоюзу, зокрема Болгарії, Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Словаччини та Словенії, підтримали швидкий вступ України до ЄС.

1 березня Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС. Президент Європейської ради заявив 7 березня, що заявку України на членство у Євросоюзі обговорять найближчими днями.

Статус кандидатів на членство в ЄС зараз має п'ять країн: Албанія, Північна Македонія, Чорногорія, Сербія та Туреччина.