"Схеми": Підлегла Корчак, засуджена за корупційний злочин, майже рік незаконно перевіряла декларації чиновників
Голова Національного агентства України з питань запобігання корупції Наталія Корчак не відповіла на запит програми "Схеми", чому її колишня підлегла Тетяна Шкребко, засуджена у 2016 році до п'яти років умовно, майже рік працювала у НАЗК. Згідно із законодавством, Шкребко повинні були звільнити через три дні після оголошення судового вироку.
Колишня підлегла голови Національного агентства України з питань запобігання корупції (НАЗК) Наталії Корчак Тетяна Шкребко після винесеного їй вироку за серйозний корупційний злочин у справі про розкрадання 3 млрд грн у податковій службі часів президента-втікача Віктора Януковича протягом дев'яти місяців пропрацювала у НАЗК. Про це йдеться в розслідуванні програми "Схеми" (спільний проект "Радіо Свобода" і телеканала "UA:Перший").
Шкребко обіймала посаду заступника керівника – першого керівника відділу департаменту фінансового контролю та моніторингу способу життя НАЗК аж до липня 2017 року, хоча вирок було ухвалено ще 1 вересня 2016 року. Шкребко тоді засудили до п'яти років умовно.
Вирок Печерського районного суду не оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Документ є в розпорядженні "Схем". Текст вироку цитує видання "Наші гроші".
"Шкребко визнала свою провину у службовому підробленні та участі у злочинах, учинюваних злочинною організацією екс-президента Віктора Януковича, екс-прем'єра Миколи Азарова, екс-глави Міндоходів Олександра Клименка, заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовим становищем. За даними слідства, учасники злочинної організації у період із квітня 2012-го до вересня 2013 року заволоділи коштами держбюджету на суму 3,16 млрд грн шляхом неправомірного одержання бюджетного відшкодування ПДВ трьома підприємствами", – пишуть "Наші гроші".
Шкребко з липня 2012 року виконувала обов'язки начальника Державної податкової служби у Шевченківському районі Києва і була залученою до корупційної схеми в серпні того ж року. Суд визнав її винною у службовому підробленні: підроблення офіційних документів щодо відшкодування ПДВ на загальну суму 584 млн грн.
У 2016 році Шкребко призначили в НАЗК, того ж року вона успішно пройшла люстраційну перевірку.
"Схеми" зазначають, що українське законодавство забороняє засудженим за вчинення умисних злочинів обіймати державні посади. За словами юриста Центру протидії корупції Олени Щербань, згідно зі статтею 84 закону України "Про державну службу", чиновник повинен бути звільнений суб'єктом призначення через три дні після оголошення щодо нього вироку.
"Фактично вона не мала права працювати на посаді весь час після вироку", – сказала Щербань.
Шкребко у коментарі журналістам заявила, що ця інформація стосовно неї неправдива.
Екс-керівник департаменту фінансового контролю НАЗК Ганна Соломатіна, яка місяць була безпосереднім керівником Шкребко, у коментарі "Схемам" пояснила: "Перший відділ був відповідальним за всі перевірки декларацій (повні та спеціальні) щодо Києва та Київської області, тобто за місцем роботи туди потрапляли всі топ-чиновники і судді Верховного Суду – це і президент, і прем'єр-міністр, міністри, депутати і судді Верховного Суду".
Соломатіна також заявила, що інформація про обвинувальний вирок щодо Тетяни Шкребко була відома керівництву НАЗК.
"Керівництво про вирок знало, тому що про нього доповідав завідувач сектору запобігання та виявлення корупції в НАЗК. Коли я дізналася, одразу поставила питання про її звільнення, але за неї приходили "просити" інші керівники", – сказала Соломатіна.
Шкребко звільнилася з НАЗК у 2017 році.
Як заявила у Facebook журналістка "Схем" Наталія Седлецька, голова НАЗК Наталія Корчак досі не відповіла на запит, чому засуджена Шкребко майже рік перевіряла декларації чиновників.
Кабінет Міністрів створив НАЗК у березні 2015 року. Корчак очолила відомство у березні 2016 року.
14 листопада 2017 року Соломатіна заявила, що НАЗК фальсифікує результати перевірок електронних декларацій. У НАЗК повідомили, що екс-чиновниця поширює недостовірну інформацію.