Шмигаль: Немає жодної успішної країни, де діяв би мораторій на запровадження цивілізованого ринку землі

Введення ринку землі – важливий крок для захисту українського фермерства, вважає Шмигаль
Фото: kmu.gov.ua
У світі немає успішних країн, де діяв би мораторій на ринок землі, із 1 липня українці стануть справжніми господарями своєї землі. Про це на засіданні уряду 30 червня заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Захід транслювали на YouTube-каналі Кабміну.

За словами Шмигаля, починаючи із четверга українці зможуть не просто володіти землею, а й вільно нею розпоряджатися – "земля стане активом, а не тягарем".

"Це те, що закріплено в Конституції, але фактично було неможливим у попередні роки через дії мораторію. Немає жодної успішної країни, де діяв би мораторій на запровадження цивілізованого ринку землі. Від завтра його не буде й в Україні",– сказав глава Кабміну.

Шмигаль зазначив, що введення ринку землі – важливий крок для захисту прав українського фермерства. Переважне право на придбання ділянки матимуть аграрії, які його орендують.

Крім того, земельна реформа передбачає створення Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві, підкреслив прем'єр.

"Кредит зможуть отримати навіть малі фермери, які обробляють землю до 500 га та які не мають кредитної історії", – додав Шмигаль.

Контекст:

У березні 2020 року в Україні ухвалили закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Відповідно до закону, ринок землі в Україні має почати працювати з 1 липня 2021 року. До 2023 року землю зможуть купувати тільки громадяни України, але не більше ніж 100 га землі в одні руки, з 2023 року землю дозволять купувати юридичним особам – резидентам України (не більше ніж 10 тис. га в одні руки). Чи продавати землю іноземцям, українці вирішать на референдумі. Державних та комунальних земель сільськогосподарського призначення не продаватимуть.

Для завершення земельної реформи Раді необхідно було ухвалити ще два законопроєкти. Перший – №2194 – Рада ухвалила у другому читанні й у цілому з техніко-юридичними правками 28 квітня. Він, зокрема, дає змогу передавати землі державної власності за межами населених пунктів у комунальну власність і скасовує вимоги щодо цільового використання земель сільськогосподарського призначення. Поправки до нього розглядали з початку березня. Президент України Володимир Зеленський публічно підписав його 24 травня.

Наступним на порядку денному парламенту був проєкт №2195, який регулює проведення електронних аукціонів із продажу землі. Його ухвалили 18 травня.

5 січня 2021 року міністр аграрної політики і продовольства України Роман Лещенко заявив, що в найближчі три роки в Україні проведуть референдум про продаж землі іноземцям.

За словами Лещенка, різкого стрибка цін на землю сільськогосподарського призначення після запуску ринку землі в Україні не буде – середня вартість гектара буде коливатися в межах 50 тис. грн. Шмигаль у травні прогнозував, що протягом 5–10 років після запуску ринку землі її вартість може зрости у два – п'ять разів.

Згідно з опитуванням, проведеним наприкінці квітня Соціологічною групою "Рейтинг", 77% українців переконані, що питання введення у країні ринку сільськогосподарських земель мають розглядати на всеукраїнському референдумі.