Шустер: Під час війни вибори не потрібні. Проблема із цим парламентом – він абсолютно не уособлює українського народу G

Шустер: Більшість із цієї більшості виявилися людьми абсолютно неадекватними
Фото: Шустер online / Facebook

Вибори в Україні під час війни можуть спровокувати розкол суспільства. Таку думку в інтерв'ю головній редакторці інтернет-видання "ГОРДОН" Олесі Бацман висловив телеведучий Савік Шустер.

Шустер звернув увагу, що президент України Володимир Зеленський заявив про готовність іти на другий строк, якщо у 2024 році проводитимуть вибори президента.

"Я вважаю, це його особисте рішення. І він має на це право", – заявив Шустер.

Бацман зазначила, що під час війни змінювати президента "не найкраща ідея".

"Безперечно. Проблема, звісно, з парламентом. Парламент абсолютно не уособлює українського народу. Це дуже велика біда. Це була збірна солянка, яку зібрали під ім'ям Зеленського, котра здобула більшість у Верховній Раді, і більшість із цієї більшості виявилися людьми абсолютно неадекватними. Тобто людьми, які до цього процесу політичного, військового не мають жодного стосунку. Сьогодні вони не віддзеркалюють суспільної думки України. І це ось величезна проблема із цим парламентом", – сказав Шустер.

Бацман уточнила, як можна провести вибори в умовах, коли стільки громадян України перебуває на передовій і виїхало за кордон. "А політичний процес? Є дуже багато запитань не тільки до того, яка сьогодні Верховна Рада, а й до того, як її поміняти, щоб вона віддзеркалюівала, як ви кажете, настрої й узагалі сподівання українського народу", – сказала журналістка.

"Вибори проводити практично неможливо, навіть якщо в тебе є $5 млрд [про які говорив президент]. Це неможливо практично, тому що участь у виборах буде цілковито не репрезентативна. Абсолютно. Тому що дістатися кожного куточка, куди українці виїхали... Плюс на фронті... Добре, військові не балотуються, але вони голосують хоча б. Теж буде неможливо до всіх дістатися. У воєнний час маніпулювати виборами буде дуже складно, буде величезна кількість потім усіляких суперечок навколо будь-якого результату. Це ще один розкол суспільства, який зараз абсолютно не потрібен", – наголосив Шустер.

Контекст:

Чергові президентські вибори в Україні мали відбутися навесні 2024 року. Про дату проведення парламентських виборів до повномасштабного вторгнення Росії точилися дискусії. Через те, що модель розрахунку дати виборів згідно з Конституцією не передбачає можливості позачергових перевиборів улітку, як це відбулося у 2019 році, наступні вибори могли б провести в жовтні 2023-го або жовтні 2024 року, пояснював експерт Центру політико-правових реформ. Олександр Марусяк у блозі на LB.ua.

У ст. 19 закону України про правовий режим воєнного стану йдеться, що в умовах воєнного стану (цей режим в Україні діє із 24 лютого 2022 року) заборонено проводити президентські та парламентські вибори.

Президент Парламентської асамблеї Ради Європи Тіні Кокс у травні 2023 року висловив думку, що Україна має провести парламентські й президентські вибори навіть за умови воєнного стану. Секретар РНБО України Олексій Данілов, коментуючи заяву Кокса, зазначив, що з датами виборів Україна "розбереться самостійно – згідно з нашими законами та згідно з нашою Конституцією".

Сенатор США від Республіканської партії Ліндсі Грем 23 серпня у Києві заявив, що наступного року в Україні, попри російське вторгнення, мають відбутися вибори. Зеленський у відповідь заявив, що для проведення виборів необхідно внести зміни до законодавства (до Виборчого кодексу), а також Україні потрібно 5 млрд грн на вибори. Окрім того, президент запропонував скерувати на передову спостерігачів, щоб військові змогли проголосувати, та організувати виборчий процес за кордоном, де перебувають мільйони українців, які покинули країну через війну.