Швейцарія розпочала процедуру конфіскації активів оточення Януковича
Швейцарський уряд оголосив про запуск процедури конфіскації активів оточення колишнього президента України Віктора Януковича, заморожених після подій Революції гідності 2014 року. Про це йдеться у заяві, оприлюдненій 15 лютого на сайті Федеральної ради Швейцарії.
"Федеральна рада на своєму засіданні 15 лютого вирішила розпочати нові адміністративні процедури конфіскації щодо заблокованих у Швейцарії активів унаслідок української революції 2014 року", – зазначено в повідомленні.
Ідеться про активи на суму більше ніж 130 млн швейцарських франків (понад $140 млн). Це активи осіб, пов'язаних, як вважають у Швейцарії, із Януковичем. Мотивом до початку процедури конфіскації стала підозра у незаконному походженні цих коштів. Списку власників активів швейцарський уряд не оприлюднює.
"Вживаючи таких заходів, Швейцарія підтримує Україну", – ідеться у заяві уряду.
Федеральна рада пояснила, що її рішення про початок процедури конфіскації не пов'язане з ухваленими 2022 року санкціями проти Росії.
Згідно зі швейцарським законодавством, максимальну тривалість заморожування активів обмежено 10 роками. Термін дії постанови про заморожування активів у зв'язку з Україною спливав, відповідно, опівночі 27 лютого 2023 року.
"Активи залишаться заблокованими до ухвалення швейцарською юстицією остаточного рішення про конфіскацію. Якщо ці активи буде остаточно конфісковано, то буде проведено їхню реституцію на користь українського населення в межах міжнародної угоди", – констатували у Швейцарії.
У заяві також зазначено, що Україна ініціювала кримінальне провадження з метою конфіскації цих заморожених активів у Швейцарії, надіславши швейцарській владі кілька листів із проханням про взаємну допомогу. Відтоді Швейцарія надала Україні численні документи та інші докази.
Контекст:
Януковича обрали президентом України 2010 року. 22 лютого 2014 року, після трьох місяців протестів на Майдані, Верховна Рада визнала, що він самоусунувся з посади і не виконує своїх обов'язків, після чого було оголошено нові президентські вибори. Того самого місяця Янукович покинув Україну, зараз він із сім'єю проживає в Росії.
У січні 2019 року Оболонський райсуд Києва заочно визнав Януковича винним у державній зраді, пособництві у веденні агресивної війни та засудив до 13 років позбавлення волі. Також Януковича підозрюють у держзраді через підписання Харківських угод 2010 року, в організації теракту та вчиненні умисних убивств на Майдані 2014-го.
Рада національної безпеки і оборони України на засіданні 19 березня 2021 року ухвалила рішення ввести максимальні персональні санкції проти деяких громадян України та Росії за рекомендацією Кабінету Міністрів і Служби безпеки. У списку – 27 осіб, серед них – Янукович, експрем'єр-міністр Микола Азаров, колишній міністр оборони Павло Лебедєв, ексглава Міносвіти Дмитро Табачник, ексгенпрокурор Віктор Пшонка та інші.