Євген Кисельов: Головні відповідальні за бійню на Майдані – російські спецслужби. Я чув, що так хотіли підштовхнути режим Януковича
На його думку, українська влада того періоду боялася застосувати зброю проти протестувальників. Замість президента Віктора Януковича рішення про стрілянину на ураження по майданівцях у лютому 2014 року ухвалювали, найімовірніше, у Москві, вважає Кисельов.
"Влада боялася, відчайдушно боялася і не наважилася танки з бронетранспортерами пустити на натовп... А могла б, теоретично. Прилетіти вертольотами і почати натовп розстрілювати з якихось великокаліберних кулеметів, установлених на даху сусідніх будівель. Так, була стрілянина страшна наприкінці подій, були жертви на Інститутській, була Небесна сотня. Ми ще й досі не знаємо всіх обставин цієї трагедії, цієї бійні. Дай боже, щоб дізналися", – розповів журналіст.
Він не погоджується з думкою, що Кремль не наважився б на неприкрите застосування спецслужб у столиці України. У президента РФ Володимира Путіна був план, як створити в Україні атмосферу анархії та використати її, щоб незаконно анексувати Крим, вважає Кисельов.
"Незважаючи на те, що мені кажуть: "Не було такого і бути не могло" – я абсолютно впевнений, що там були загони якихось спецпризначенців, яких в останній момент відрядили з Росії. Я все-таки думаю, що головні відповідальні за скоєну бійню – російські спецслужби. Мені доводилося чути версію, що це зробили навмисно, щоб підштовхнути режим до падіння. Ось так цинічно... Що Янукович у будь-якому разі впаде, треба було підштовхнути його якнайшвидше, створити в Україні атмосферу безвладдя. І придумали таку схему: ми самотужки влаштовуємо стрілянину в центрі Києва, і це призводить до того, що режим руйнується, в Україні виникає вакуум влади і ми заходимо у Крим", – додав він.
Євген Кисельов: Путін приречений увійти в історію як агресор і воєнний злочинець поряд із Гітлером, Хусейном, Мілошевичем і Каддафі. Читайте повну версію інтерв'ю
Контекст:
З 21 листопада 2013 року до кінця лютого 2014 року по всій Україні відбувалися протести, які дістали назву Євромайдан, а пізніше – Революція гідності. Мітингувальникам протистояли правоохоронні органи й найняті владою озброєні бандити (тітушки).
За даними Офісу генпрокурора, 18–20 лютого 2014 року в центрі Києва загинуло 67 цивільних осіб. Загалом у ті дні постраждали 887 цивільних і 132 правоохоронці.
22 лютого 2014 року, після трьох місяців протестів на Майдані, Верховна Рада визнала, що Янукович самоусунувся з посади і не виконує своїх обов'язків, після чого оголосили нові президентські вибори. Того ж місяця Янукович покинув Україну, зараз він із сім'єю проживає в Росії.
У січні 2019 року Оболонський райсуд Києва заочно визнав Януковича винним у державній зраді й пособництві у веденні агресивної війни і засудив до 13 років позбавлення волі.
Крім того, як повідомив Офіс генпрокурора України, Януковичу інкримінують перешкоджання акціям протестів, перевищення влади та службових повноважень, умисні вбивства і замах на вбивства, організацію теракту. Серед підозрюваних також керівництво РНБО України, Міністерства оборони, СБУ, МВС, київської міліції. Високопоставлених осіб із Росії серед фігурантів розслідування немає.
У розслідуванні є епізод, пов'язаний із постачанням із Росії гранат, які проти мітингувальників застосовували силовики. У 2022 році, як нагадали в Офісі генпрокурора, за цим епізодом до суду передали обвинувальний акт щодо колишнього міністра внутрішніх справ України Віталія Захарченка, його заступника і директора департаменту матеріального забезпечення МВС України. Їх обвинувачують у перевищенні влади та службових повноважень під час постачання з РФ гранат нелетальної дії.