Євген Кисельов: Військовий переворот у РФ можливий. Його можуть ініціювати люди, у яких є зброя, які можуть танками увійти в Москву G

Кисельов переконаний, що той або інший сценарій воєнного перевороту можливий у Росії  як і виникнення демократії згодом
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

Не варто відкидати, що влада в Росії зміниться внаслідок військового перевороту. Таку думку російський тележурналіст Євген Кисельов, який живе в Україні, висловив в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман.

"Чи можливий у Росії військовий переворот?" – запитала Бацман.

Кисельов у відповідь розповів, що читав не одну публікацію на цю тему, у більшості з яких проводять думку, що в Росії немає традицій участі армії в політиці.

"Що російська армія була завжди від політики далекою, що корпоративний дух у ній слабкий і вона не почувається самостійною кастою у суспільстві. Насправді мені здається, що це зовсім не так", – сказав він.

На думку журналіста, традиція участі армії в політиці в РФ усе ж таки існує.

"Вона є щонайменше з XVIII століття. Усе XVIII століття Росії – це століття палацових військових переворотів. Скільки разів правителі в Росії приходили до влади на багнетах гвардії", – сказав російський тележурналіст.

Кисельов наводить поширену думку, що єдиний явний випадок спроби військового перевороту був, коли декабристи вийшли на Сенатську площу в Санкт-Петербурзі 1825 року, але пропонує звернути увагу і на 1991 рік, коли влада в СРСР намагалася захопити ДКНС.

"Це було вже за нашого з вами життя.1991-го радянські військові, відчуваючи, що режим розвалюється, узяли участь у військовому перевороті... Так, справді, і прем'єр-міністр брав участь, і міністр внутрішніх справ, і міністр оборони, і керівник КДБ... Але я абсолютно впевнений, що якби не було військових, нічого не відбулося б", – заявив журналіст.

Він нагадав, що після того, як міністр оборони СРСР Дмитро Язов під тиском частини свого оточення ухвалив рішення про виведення військ із Москви, "власне, усе й закінчилося".

"І це було підтвердженням того, що лише армія могла щось у цій ситуації зробити. Бо якби тоді почали стріляти у натовп із великокаліберних кулеметів, невідомо, чим би це скінчилося. Армія не стала застосовувати силу", – вважає телеведучий.

Кисельов зазначає, що у режиму президента РФ Володимира Путіна теж є шанси впасти внаслідок військового перевороту.

"Я думаю, що з високою ймовірністю так воно і відбудеться врешті-решт. Коли я говорив про армію, я не говорив, що армія зробить успішний військовий переворот. Я відповідав на ваше запитання, чи можливий він. Я кажу: "Можливий". Цілком імовірно, що він провалиться, не буде успішним", – уточнив він.

На думку журналіста, у РФ може реалізуватися інший сценарій: унаслідок військового перевороту не буде встановлено воєнного режиму.

"Не буде, скажімо так, чилійського сценарію, не буде військової хунти, яка візьме владу в руки на багато років. Таке теж в історії траплялося в різних країнах, коли військові усували керівництво країни, а потім передавали владу людям із-поміж цивільних політиків, яких вони були готові підтримати", – каже Кисельов.

Журналіст звертає увагу, що хоча деякі протестні настрої в Росії є, перспектив бунту або масштабних протестів, які могли б знести режим, немає. Озброєні люди, на його думку, у цих умовах мають більше шансів на успіх.

"Чому я кажу, що військовий переворот дуже ймовірний? Його можуть ініціювати люди, у яких, зрештою, у руках є зброя, які можуть танками увійти в Москву. На відміну від найвпливовіших бізнесменів або найвпливовіших чиновників, яких просто фізично... Навіть якщо, взявши шарфик і табакерку, як придворні за часів Павла I прийшли до імператора в опочивальню, вони спробують наблизитися до Путіна, їх далі першого кільця охорони не пропустять", – підсумував Кисельов.

Євген Кисельов: Путін приречений увійти в історію як агресор і воєнний злочинець разом із Гітлером, Хусейном, Мілошевичем і Каддафі. Читайте повну версію інтерв'ю

Відео: Алеся Бацман / YouTube

Контекст:

24 лютого 2022 року Путін оголосив про вторгнення в Україну, розпочавши повномасштабний етап війни. Фактично РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли після Революції гідності вона незаконно анексувала Крим і окупувала частину Донецької й Луганської областей. Із самого початку, за даними СБУ, Путін планував захопити всю Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився.

На думку російської журналістки Юлії Латиніної, Путін може зіткнутися з перспективою загроз для своєї влади в Росії на тлі вторгнення в Україну, яке невдало складається.

Російський публіцист і телеведучий Олександр Невзоров, який набув українського громадянства, переконаний, що оточення Путіна шукає можливості з ним розправитися, "але це дуже непросто".

Український телеведучий Савік Шустер припустив, що Путіна в Росії можуть убити. "Не думаю, що для ФСБ є якісь особливі труднощі в усуненні Путіна", – сказав він.

Радник глави МВС України Антон Геращенко вважає, що є чотири варіанти, як складеться майбутнє Путіна. Зокрема Геращенко не відкидає, що главу Кремля "роздере натовп після перевороту".

Військовий переворот у Росії стає можливим через продовження війни в Україні, заявив колишній спічрайтер президента РФ Володимира Путіна, політолог Аббас Галлямов 30 січня телеканалу CNN.