Сі Цзіньпін, імовірно, жалкує щодо підтримки Путіна – експосол США в Україні
Таку думку 19 жовтня під час онлайн-дискусії Київського безпекового форуму висловив старший директор Євразійського центру Atlantic Council, посол США в Україні у 2003–2006 роках Джон Гербст. Захід транслювали на YouTube-каналі прем'єр-міністра України у 2014–2016 роках, засновника фонду Open Ukraine Арсенія Яценюка.
"Наскільки я розумію, президент Китаю може жалкувати про свою співпрацю і зустріч із Путіним на початку лютого й розлогу заяву про ширшу співпрацю між Росією та Китаєм. Сі намагався відсторонитися від неприпустимої поведінки Путіна в Україні, атак на цивільну інфраструктуру. І тому ми побачили щось схоже на вибачення Путіна перед Сі на саміті Шанхайської організації співробітництва (ШОС) кілька тижнів тому, – сказав Гербст. – Я думаю, що Китай надіслав Росії меседж не використовувати ядерної зброї і якось намагається спрямувати Путіна у правильному напрямку".
На думку дипломата, провал Путіна у війні проти України вплинув на ситуацію між Китаєм і Тайванем.
"Він [Сі Цзіньпін] говорить дуже войовничо про Тайвань, але він бачить провал в Україні з тими американськими технологіями, які були десь 25–30 років тому, а у випадку Тайваню все буде зовсім не так", – резюмував Гербст.
Контекст:
4 лютого, за три тижні до повномасштабного вторгнення в Україну, лідери РФ і Китаю провели переговори, після яких зробили спільну заяву, виступивши проти розширення НАТО й незалежності Тайваню.
Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.
30 вересня на засіданні Ради Безпеки ООН Індія, Габон, Китай і Бразилія утрималися під час голосування за резолюцію із закликом не визнавати анексії Росією окупованих територій України.
За даними західних ЗМІ, США хочуть забезпечити собі підтримку Китаю та Індії, щоб посилити тиск на президента РФ Володимира Путіна й відмовити його від наміру застосувати ядерну зброю проти України.