Спецпризначенці НАБУ заблокували виїзд з управління СБУ в Києві. ЗМІ пишуть, що приїхали по Чауса
Біля управління Служби безпеки України в Києві 30 липня помітили автомобіль зі спецпризначенцями Національного антикорупційного бюро. Джерела "24 каналу" припускають, що приїхали по колишнього суддю Миколу Чауса.
"Станом на 19.40 спецназ НАБУ продовжував блокувати виїзди з Володимирської. Утім, на штурм ніхто не йшов, адже в такому випадку бійці "Альфи" мали б відкривати вогонь на ураження", – вказали співрозмовники.
Журналістка проєкту "Схеми" ("Радіо Свобода") Валерія Єгошина опублікувала у Facebook фото, на якому зафіксовано співробітників НАБУ под будівлею СБУ.
"Ось це вечір п'ятниці: НАБУ штурмує СБУ. Обожнюю серіал "Реалії українських силовиків"! Є інформація, що хочуть забрати легендарного суддю Чауса", – додала вона.
Головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов стверджує у Facebook, що детективи НАБУ виявили машину, якою Чауса вивезли співробітники СБУ.
"Машина в'їхала на територію комплексу будівель СБУ в центрі Києва. Спецпризначенці НАБУ виїхали для доправлення Чауса в суд, однак їх раптово заблокували спецпризначенці СБУ, які не пропускають набушників на територію і захищають Чауса від арешту. У центрі Києва два спецпідрозділи з'ясовують стосунки, а злочинець замість суду переховується в головному офісі української спецслужби! За даними джерел "Цензор.НЕТ", операцію із захоплення Чауса здійснюють під командуванням спецпідрозділу "Альфа", – повідомив він.
Відео, зняте сьогодні ввечері під будівлею СБУ, опублікувало в YouTube видання "Deтектив.info".
"Українська правда" попросила НАБУ прокоментувати, що відбувається. Там відповіли: "Коментарі згодом".
У Службі безпеки виданню сказали, що "СБУ працює у звичайному режимі. Деталі щодо Чауса – згодом".
Контекст:
Чауса в Україні підозрюють у хабарництві. 6 вересня 2016 року Верховна Рада зняла з нього недоторканність, згодом Солом'янський суд санкціонував його затримання. В Україні Чаусу загрожує позбавлення волі на строк від восьми до 12 років.
У листопаді 2016 року Чауса оголосили в міжнародний розшук. 26 травня 2021 року ЗМІ повідомили, що його зняли з міжнародного розшуку.
У березні 2017 року стало відомо, що Чауса затримали в Кишиневі. Він намагався дістати політичний притулок у Молдові. Рішення щодо цього очікували наприкінці квітня 2021 року. Українська влада вимагала екстрадиції Чауса.
3 квітня 2021 року Чауса викрали в центрі Кишинева. За даними міністерства внутрішніх справ країни, екссуддю викрала група осіб, яка покинула територію Молдови через кордон з Україною. Викрадачі вели переписку українською. Двох підозрюваних молдовським правоохоронцям вдалося затримати.
НАБУ і Нацполіція України заявили 5 квітня, що нічого не знають про викрадення. Пізніше у СБУ повідомили, що розслідують викрадення й незаконне переправлення екссудді через кордон.
8 квітня видання "Слідство.Інфо" і RISE Moldova повідомили, що до викрадення Чауса може бути причетною українська військова розвідка. У розслідуванні журналістів ідеться, що як мінімум двоє з 10 ймовірних викрадачів пов'язані з розвідкою і вони пішки перетинали кордон у пункті пропуску "Могилів-Подільський – Атаки" в день викрадення Чауса. 5 травня на сайті RISE Moldova вийшла ще одна частина розслідування, у якій ідеться, що двоє з ймовірних викрадачів орендували автомобіль із системою GPS, за якою можна відстежити маршрут.
У ГУР Міноборони заперечують причетність до інциденту. "Ми вважаємо, що це провокація російських спецслужб щодо дискредитації воєнної розвідки України і для того, щоб посварити два братні народи", – заявив представник відомства Андрій Черняк.
30 червня стало відомо, що Чауса виявили в селі у Вінницькій області. У Національному антикорупційному бюро України просили передати їм Чауса.
Про те, що Чауса везуть до Києва співробітники СБУ, говорив його адвокат Ростислав Кравець.